Ви зараз переглядаєте 4 лютого – Всесвітній день боротьби проти онкологічних захворювань

4 лютого – Всесвітній день боротьби проти онкологічних захворювань

Рак – це не вирок! Його можна лікувати або запобігти, володіючи інформацією про хворобу. Саме цю мету переслідувало світове лікарське співтовариство, започатковуючи Всесвітній День боротьби проти раку.

       Що таке рак

       Рак – умовне найменування, що поєднує понад сотню різних захворювань. Їх поєднує загальна ознака – розвиток патологічно змінених клітин. Вони швидко розростаються до злоякісних новоутворень, захоплюють сусідні органи, порушуючи їхню роботу. Подібний аномальний процес називається метастазуванням. Саме він є причиною летального результату при даній патології.

       Розвинутись захворювання може в будь-якій частині організму зі здорових клітин. Відбувається це під впливом деяких факторів, що провокують.

Основними причинами переродження тканин визнані:

• генетична схильність;

• вплив канцерогенних хімічних сполук;

• куріння;

• неправильне харчування;

• ультрафіолетове або іонізуюче випромінювання;

• вірусні, інфекційні, паразитарні захворювання;

• недостатня рухова активність.

        За даними статистики, у чоловіків частіше зустрічається рак простати, бронхолегеневої системи. У жінок — пухлини шийки матки та рак грудей.        

        Діти здебільшого страждають від злоякісних хвороб системи кровотворення. У ранньому віці часті випадки формування сарком – пухлин опорних тканин, м’яких чи кісткових.

        У міру старіння організму ймовірність розвитку захворювання збільшується, оскільки організм накопичує речовини-провокатори, виникають хронічні хвороби, знижується ступінь опірності імунної системи. Екологічні проблеми погіршують ситуацію.

         В останні кілька десятиліть вчені онкологи говорять про всесвітню епідемію раку. Смертність від злоякісних новоутворень зростає у всіх країнах. В Україні та державах Європи вона посідає друге місце за летальністю, після захворювань серцево-судинної системи.

Прогнози не втішні — експерти вважають, що до 2030 року від онкопатологій гине до 13 мільйонів хворих щороку.

         Вирішити проблему можливо лише за допомогою державних стратегій із профілактування та ранньої діагностики змін. На думку експертів Міжнародного союзу боротьби з раком, системний підхід допоможе зберегти до 3,7 мільйонів життів щороку. Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я наводять дані, згідно з якими можна запобігти більш ніж третині випадків онкозахворювань, ще таку ж кількість хвороб можна вилікувати при своєчасному виявленні та грамотній терапії.

Як захистити себе від раку      

Перше, що потрібно знати про онкологію кожному — це те, що головним захистом від раку є імунна система людини. Чим вищий імунітет, тим менший ризик зловмисності клітин. Зміцнити захисні бар’єри організму можна, дотримуючись загальних принципів здорового способу життя.

Харчування      

      За даними онкологів, перше місце серед факторів, які провокують рак, займає незбалансоване харчування. Встановлено зв’язок між ожирінням та формуванням злоякісних новоутворень в органах шлунково-кишкового тракту, матці, молочних залозах, нирках.

       Уникнути негативних наслідків допомагає регулярне вживання вітамінів, рослинної клітковини, речовин, які мають антиканцерогенні властивості.

        Відмовитися слід від копченостей, фаст-фуду, що містить трансжири, продуктів з нітритами, газованих.

        Важливо мінімізувати вживання алкоголю. Він провокує рак печінки, гортані, стравоходу, органів шлунково-кишкового тракту, ротової порожнини. Ризик зростає пропорційно до кількості регулярно вживаних спиртовмісних напоїв.

Відмова від куріння

На другому місці провокаторів раку знаходиться куріння (причому як активне, так і пасивне). Звичайно, основна кількість канцерогенів потрапляє в організм курця, але деякі шкідливі речовини в повітрі, що виділяється з кінчика підпаленої сигарети, містяться в більшій концентрації.

До таких відносяться:

• окис вуглецю;

• нікотин;

• смоли;

• аміак;

• диметилнітрозамін.

        Таким чином, регулярне вдихання тютюнового диму провокує рак легенів не тільки у самого курця, але й людей, що його оточують. Дослідження показали, що у некурців, які постійно перебувають у прокурених приміщеннях, змінюється склад крові.

         Шкідливість організму, крім куріння традиційних сигарет, завдає використання будь-яких пристроїв доставки нікотину в легені. Серед них популярні сьогодні кальяни, електронні сигарети, вейп та інші.

Додаткові заходи профілактики

Зменшити ризик розвитку онкозахворювань допомагає коригування способу життя. Щоб підвищити протипухлинну оборону організму, потрібно:

• скоротити час перебування на сонці, не зловживати відвідуванням солярію. Ультрафіолет негативно впливає шкірні покриви людини, знижують їх захисні функції. На вулиці у спеку року бажано використовувати сонцезахисні косметичні засоби, окуляри, одяг;

• не приймати гормоновмісні препарати без призначення лікаря;

• спати щонайменше 7 годин щодобово. Це підвищить стресостійкість, допоможе зміцнити імунітет;

• не нехтувати щепленнями від гепатиту В, а також вірусу папіломи людини. Ці захворювання визнані провокаторами раку печінки та шийки матки відповідно;

• годувати дитину грудьми – таке вигодовування знижує ризик формування пухлини грудей;

• для підтримки ваги в нормі необхідно зберігати фізичну активність. Приділяти помірним тренуванням слід щонайменше 30 хвилин щодня.

Важливу роль у профілактиці раку відіграє рання діагностика. Людям старше 50 років треба щорічно обстежуватися у онколога. Жінкам слід регулярно відвідувати гінеколога, мамолога, чоловікам – проктолога, уролога, гастроентеролога. Подібний підхід дозволить вчасно помітити передракові стани, розпочати терапію захворювання.