З латинської це слово перекладається як «гниття». Бактерії, що живуть у роті, вміють виробляти молочну кислоту, яка руйнує шар емалі, з неї вимивається і кальцій, після цього емаль руйнується. Потім в органічній основі зуба утворюються порожнини, а за ними – запалення пульпи (внутрішньої тканини зуба, що забезпечує його кровоносними судинами та нервовими волокнами) і періодонту (сполучної тканини, що утримує зуб). Середній час формування карієсу – близько 4 років.
Причини виникнення карієсу дуже важко визначити. Вкрай рідко причина полягає в чомусь певному, зазвичай це цілий комплекс. Наприклад, генетична схильність, загальний стан організму, спосіб життя, харчування і навколишнє середовище. Дитина може з великою ймовірністю отримати карієс, якщо її не годували грудним молоком. Куріння під час вагітності істотно збільшує шанси, що у новонародженого малюка ще в ранньому віці буде виявлений карієс.
Карієс вважається заразним захворюванням, як це дивно. Справа в тому, що бактерії, які провокують його виникнення, можуть передаватися від однієї людини до іншої.
Якщо ви помічаєте, що практично на всіх зубах є карієс, значить вам необхідно не тільки записатися до стоматолога, але і пройти комплексне обстеження, щоб виявити причину.
Загальні методи профілактики карієсу не лише допоможуть зберегти гарну усмішку, а й зміцнити весь організм:
• Збалансованість у харчуванні. Важливо, щоб протягом усього життя в їжі було в оптимальному співвідношенні білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів. Правильність у харчуванні відіграє величезну роль для профілактики карієсу, Оскільки більшість корисних речовин людина отримує саме зі свого повсякденного меню.
• Ретельне пережовування їжі. Особливо така профілактика карієсу актуальна під час зміни прикусу. Жувальне навантаження забезпечує нормальний розвиток усієї щелепно-лицьової системи.
• Зміцнення загального здоров’я. Полягає у загартовуванні організму, періодичному прийомі препаратів для зміцнення імунітету.
• Зниження стресових факторів впливу на організм (професійних шкідливостей та забруднень навколишнього середовища, психологічних та фізичних перевтом).
• Зниження споживання вуглеводів, газованих, кислотовмісних напоїв, особливо солодощів у вигляді льодяників, жувальних цукерок, ірисок. Вони забезпечують надто тривалий контакт із емаллю, руйнуючи її.
• Пити більше води, після перекушування обов’язково полоскати рот ополіскувачем.
• Адекватна особиста гігієна ротової порожнини.
• Здійснення професійного чищення зубів не рідше 2 разів на рік у стоматолога.
У Міжнародний день боротьби з карієсом варто згадати про здоров’я наших зубів та сходити на прийом до стоматолога! Слідкуйте за своїми зубами, профілактика дешевша за лікування!
Бажаємо вам щасливої та здорової посмішки!