Ви зараз переглядаєте 6 березня – Всесвітній день боротьби із глаукомою

6 березня – Всесвітній день боротьби із глаукомою

Глаукома – одне з найсерйозніших хронічних захворювань в офтальмології, яке призводить до сліпоти та зниження якості життя пацієнта та його родини, обмежуючи можливості та завдаючи фізичних і моральних страждань хворій людині та її сім’ї.

Для глаукоми характерне регулярне чи періодичне підвищення внутрішньоочного тиску. Цей процес спричиняє розвиток дефектів поля зору, зменшення гостроти зору, атрофію зорового нерва. Імовірність розвитку захворювання втричі вища у жінок. При цьому до 50% людей із глаукомою не знають про своє захворювання, оскільки на ранніх стадіях глаукома протікає безсимптомно. Кожна п’ята (!) сліпа людина втратила зір через це захворювання.

Регулярне відвідування офтальмолога та увага до власного здоров’я допоможуть запобігти розвитку глаукоми або уповільнити її прогресування.

У зв’язку з цим слід перевіряти стан очей:
– до 40 років – кожні 2-4 роки;
– у віковій групі від 40 до 54 років – кожні 1-3 роки;
– у віковій групі від 55 до 64 років – кожні 1-2 роки;
– після 65 років – кожні 6-12 місяців.

Перші ознаки початку розвитку глаукоми:
– прогресуюче погіршення зору, що вимагає частої зміни окулярів;
– затуманення зору;
– поява “сітки” перед очима;
– наявність “веселкових кіл” при погляді на джерело світла (наприклад, на   лампу, що світиться);
– відчуття дискомфорту в оці,  важкості та напруження; незначна різь в оці, відчуття зволоження ока;
– погіршення здатності бачити в сутінках;
– незначні болі навколо очей;
– або сильний біль в оці та головний біль, що супроводжується нудотою, блюванням, загальною слабкістю при нападі закритокутової глаукоми.


Перебіг глаукоми багато в чому залежить від способу життя. Потрібно уникати фізичних та нервових навантажень. Гранична вага, яку можна піднімати – 10 кг. Перевантаженням може стати навіть прополка грядок з опущеною головою. Не можна також сидіти з низько опущеною головою і при поганому освітленні під час читання, письма, в’язання тощо. Дуже важливим є обов’язкове виконання рекомендацій лікаря.

Повністю вилікувати глаукому неможливо, а її розвиток неминуче веде до сліпоти. У деяких пацієнтів з глаукомою спостерігалася тяжка дистрофія  рогівки ока, яка призводила до виникнення сльозоточивості, болю, а також нездатності пацієнта відкрити очі. При підвищеному очному тиску біль може стати настільки вираженим, що для зняття больових відчуттів будуть потрібні сильнодіючі препарати. У разі якщо вони безсилі, тоді видалення ока не уникнути.

«Перевіряти зір необхідно як мінімум один раз на рік, незалежно від того, носите ви контактні лінзи, окуляри або не потребуєте корекції зорових функцій. Регулярне відвідування офтальмолога та увага до власного здоров’я допоможуть запобігти розвиткові глаукоми або уповільнити прогресування. Найважливішим чинником для  лікування наслідків глаукоми є її максимально раннє виявлення», – розповів завідувач відділенням «Мікрохірургії ока» КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Євген Старцев.

Нагадаємо, маючи направлення від сімейного лікаря, ви можете безкоштовно обстежитись у висококваліфікованих фахівців КНП «Міська лікарня №9» ЗМР, які рекомендують дотримуватися нормального режиму праці та відпочинку,  повноцінно харчуватися, вести активний і здоровий спосіб життя, побільше гуляти на свіжому повітрі, не проводити надмірного часу за моніторами, проходити профілактичні огляди та не займатися самолікуванням.

За додатковою інформацією звертайтесь за телефонами:
224-57-31 (реєстратура)
283-30-15 (офтальмологічне відділення поліклініки)

«Відділення мікрохірургії ока»
283-30-43 (пост)
224-37-44 (ординаторська)
224-37-76 (завідувач відділенням)