Ви зараз переглядаєте 8 травня – День пам’яті та примирення

8 травня – День пам’яті та примирення

  • Категорія запису:Новини

Сучасна повномасштабна війна вплинула й на ставлення до пам’яті про Другу світову…

8 травня Україна відзначає День пам’яті та примирення, разом зі всім світом вшановуючи пам’ять загиблих у Другій світовій війні 1939-1945 років. Цю пам’ятну дату в українському календарі відзначають окремо від 9 травня Дня перемоги над нацизмом. Його мета — гідне вшанування подвигу українського народу, його видатного внеску у перемогу над антигітлерівською коаліцією у Другій світовій війні й вираження поваги до всіх борців проти нацизму.

Радянський Союз та країни соціалістичного табору святкували як День перемоги саме 9 травня через примхи Москви та історичні обставини капітуляції Третього Рейху після завершення Другої світової війни в Європі.

Щоб відмежуватися від наративів російської пропаганди, ще навесні 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон “Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років”. Цей документ закріпив нову традицію та два свята:
– відзначати 8 травня як День пам’яті та примирення – з метою вшанувати пам’ять усіх жертв Другої світової війни 1939-1945 років;
– відзначати 9 травня як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (на рівні державного свята).

Чому червоний мак обраний як символ пам’яті жертв війни: у світі червоний мак спочатку був символом пам’яті жертв Першої світової війни, а згодом став символізувати вшанування пам’яті жертв усіх збройних конфліктів, починаючи з 1914 року. В Україні стилізоване зображення квітки маку, що одночасно символізує кривавий слід від кулі, стало головним символом Дня пам’яті та примирення (8 травня).

Мак пам’яті в Україні поєднується з давнім символічним значенням цієї квітки у народній міфології та в художній літературі — зокрема й легендами про те, що маки цвітуть там, де пролилася кров українських козаків.

Відлік українських жертв війни продовжило вторгнення Росії на Донбас у 2014 році та повномасштабну геноцидну війну, котру Москва веде з лютого 2022 року.

Сьогодні, у День пам’яті та примирення, ми схиляємось перед усіма, хто захищав рідну землю та світ від нацизму. Ми відзначаємо подвиг українського народу та його внесок у перемогу над антигітлерівською коаліцією.

Бажаємо кожній родині – здоров’я, добробуту, тепла й затишку, а найголовніше — Миру та віри у те, що завтрашній день буде світлішим і щасливим!