Ви зараз переглядаєте 8 червня – Всесвітній день обізнаності про пухлини головного мозку

8 червня – Всесвітній день обізнаності про пухлини головного мозку

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Це не просто дата в календарі – це нагадування, що про здоров’я мозку варто думати вже сьогодні, не чекаючи тривожних симптомів.

Пухлина головного мозку – це не завжди вирок і не завжди рак. Це загальний термін, котрий охоплює як повільно зростаючи, так і злоякісні швидкозростаючи новоутворення, що з’являються у різних частинах мозку, його оболонках, судинах чи нервах.

«Пухлини бувають, як первинні, так і метастатичні (з’являютьтся при наявності пухлин легенів, нирок і т.д.). Проблема одна – усередині черепа з’являється “зайве” скупчення клітин, яке стиснює ридину мозку та порушує його функції», – розповідає завідувач відділення нейрохірургії КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Олексій Полковніков.

Як зрозуміти, що щось не так?

Залежно від розташування та розміру пухлини можуть виникати:
– постійний головний біль, що посилюється вранці;
– запаморочення, нудота, блювання;
– двоїння в очах, погіршення зору;
– оніміння руки, ноги чи обличчя з одного боку;
– порушення памʼяті, мови, письма;
– судоми (навіть у тих, у кого їх ніколи не було);
– зміни поведінки, координації або настрою;
– втрата рівноваги, тремор, проблеми з ходою;
– асиметрія обличчя, порушення слуху, нюху чи смаку;
– нетримання сечі чи калу – у більш тяжких випадках.

«Якщо ви або ваші рідні помічають подібні зміни – не відкладайте візит до лікаря. Чим раніше звернетеся – тим більше шансів на вчасну діагностику та ефективне лікування», – каже лікар-нейрохірург вищої категорії.

А звідки беруться ці пухлини?
Достеменно причини невідомі. Епідеміологічні дослідження не вказали на будь-який конкретний фактор (вірусний, хімічний або травматичний), котрий викликає пухлини головного мозку у людей, хоча ряд церебральних пухлин можна індукувати у тварин експериментально. Генетичної схильності немає, але хромосомні аномалії були відзначені в багатьох пухлинах ЦНС.

Як це діагностують?
Перший крок – це невролог або нейрохірург, які оцінюють стан, збирають анамнез, проводять неврологічні тести. Загально прийнятий метод діагностики – МРТ головного мозку з внутрішньовенним підсиленням. У разі протипоказів до проведення МРТ – КТ з внутрішньовенним контрастуванням. У деяких випадках, при рясноваскуляризованих пухлинах, необхідно проведення інвазиіної церебральної ангіографії.

У разі підозри залучаються офтальмологи, ЛОРи, онкологи. Після цього – план лікування: хірургічна резекція пухлини, радіохірургія, стереотаксична біопсія або спостереження.
«Пухлини мозку часто змінюють життя назавжди – але шанс на якісне життя є, якщо звернутись вчасно. Не ігноруйте зміни у своєму самопочутті», – підкреслює к.мед.н., доцент кафедри ЗДМФУ Олексій Полковніков.

Пам`ятайте, навіть найменший зазначений симптом – привід бути уважним до себе! Зверніться до наших лікарів!
У нейрохірургічному відділенні КНП «Міська лікарня №9» ЗМР надається допомога при пухлинах головного та спинного мозку на сучасному рівні, з використанням високотехнологічного обладнання.

Call-центр:
(096) 760-03-03 | (050) 760-03-03

Бережіть себе й будьте уважними до сигналів, котрі подає ваше тіло. Бо здоров’я – це не подарунок, це турбота щодня!

на фото: операційна бригада – Дмитро Мельник (лікар-нейрохірург) Владислав Романець (лікар-анестезіолог), Ніна Ізбицька (лікарка-нейрохірург), Олексій Полковніков (завідуючий відділення)