Ви зараз переглядаєте Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

Всесвітній день хворого на бронхіальну астму

  • Категорія запису:Новини

       Щороку 11 грудня проводиться Всесвітній день хворого на бронхіальну астму. Вперше цей День почали відзначати в 1998 році в більш ніж 35 країнах світу. Він був приурочений до Всесвітньої наради з профілактики та боротьби з бронхіальною астмою, що відбувалась в Іспанії (м. Барселона).

 

 

         Всесвітній день боротьби проти астми був заснований за рішенням Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я, основним його завданням є поліпшення обізнаності лікарів, пацієнтів та населення про це захворювання, привернення уваги громадськості до вирішення проблем, пов’язаних з астмою, і підвищення якості медичної допомоги пацієнтам з астмою.

 

 

        Бронхіальна астма – це хронічне запальне захворювання, зумовлене порушенням нервової регуляції функцій бронхів, яке виявляється в приступах ядухи. Це одне з найбільш поширених хронічних захворювань у світі. За статистикою більше 5% дорослого населення і 10% дитячого страждають цим захворюванням.

 

 

        Приступ ядухи виникає раптово, частіше вночі або зранку, триває від декількох хвилин до кількох годин. Дихання утруднене, головним чином видих. Він здійснюється зі свистом, який чути на відстані. Хворий набуває вимушеного положення (сидить, спершись руками на ліжко). Кінець приступу характеризується виділенням харкотиння.       

 

  Найбільш поширені причини бронхіальної

 

астми:

  • Алергени. Пацієнти, що страждають від алергічного риніту або атопічного дерматиту, мають в 3-5 разів вищий ризик захворіти на бронхіальну астму. І навпаки: бронхіальна астма може спровокувати алергію на певні подразники.
  • Спадкова схильність. Якщо хтось із ваших родичів хворів на астму, то ви автоматично відноситесь до групи ризику.
  • Шкідливі умови праці: вплив хімічних подразників, особливо на робочому місці.
  • Низька вага при народженні та/або куріння матері під час вагітності.
  • Часті респіраторні захворювання.
  • Деякі медикаменти. Аспірин, група протизапальних і знеболюючих препаратів, ліки від тиску (бетаблокатори) також можуть стати причиною брохніальної астми.
  • Ожиріння.
  • Низька фізична активність.

 

           З 1 квітня 2017 року в Україні стартувала Урядова програма «Доступні ліки», відповідно до якої пацієнти з бронхіальною астмою отримують ліки безкоштовно або з незначною доплатою, оскільки саме це захворювання одне з тих, яке суттєво знижує якість життя пацієнта.

  

            Для профілактики астми, зусилля мають бути спрямовані на усунення причин хвороби. Необхідно уникати сирості, холоду, а також, на скільки це можливо, усунути з навколишнього середовища хворого небезпечні алергени та професійні шкідливі фактори. Велике значення в профілактиці має санація носоглотки та своєчасне лікування респіраторних захворювань та бронхітів.

 

            На сьогодні, на жаль, бронхіальна астма залишається невиліковним захворюванням, але розпочате вчасно лікування та дотримання обов’язкових правил дозволяє не обмежувати повсякденне життя тим, хто стикнувся з цією хворобою.