Нюх є почуттям, що збагачує наші емоції і здатне міцно зафіксувати запах у пам’яті. У повсякденному житті ми не згадуємо про нього, приймаючи його як даність. При цьому його втрата є найяскравішим симптомом цілого ряду захворювань.
Для початку варто зрозуміти, як ми відчуваємо запахи. Загалом це відбувається так: у ніс та носоглотку потрапляють молекули пахучої речовини. Їх уловлюють нюхові рецептори. Вони передають сигнал, у якому закодовані характеристики пахучих молекул, в мозок. Той аналізує повідомлення, що надійшло, і ми усвідомимо: пахне кава!
Збій на будь-якому з цих етапів – уловлювання молекул, передачі сигналу або його аналізу в мозку – призводить до того, що ми втрачаємо можливість розпізнавати запахи. Так з’являється аносмія. Цей стан може мати низку шкідливих наслідків. Як правило, воно негативно впливає на якість життя, наприклад, не дозволяє людям цінувати їжу та напої. Більшість пацієнтів з аносмією нормально сприймають солоні, солодкі, кислі та гіркі речовини, але смакові якості притуплюються, оскільки вони значною мірою залежать від нюху. Таким чином, у хворих знижена смакова чутливість і їжа не приносить їм задоволення.У поодиноких випадках люди народжуються без нюху. Це називається уродженою аносмією.
Аносмія може з’являтися із віком у здорових людей. Останнім часом втрата нюху міцно асоціюється з коронавірусною інфекцією. І справді: це один з найпопулярніших і найбільш характерних симптомів COVID 19. Як правило, нюх повертається в перший місяць у понад 90% щасливчиків. Вся справа в особливості ураження коронавірусом рецепторів, що підтримують клітини нюху – вірус зачіпає не сам рецептор і нюховий нерв, а клітини, з яких утворюються нові клітини-рецептори на заміну старим. Таким чином, не відбувається оновлення нервових закінчень – а, як відомо, нейрогенез дуже повільний процес. На щастя, закінчення нюхового нерва оновлюються з кількох джерел.
Аносмія може бути тимчасовою або залишитися назавжди. Це залежить від того, на якому з етапів уловлювання запахів стався збій. Ось найпоширеніші причини втрати нюху:
Ураження всередині носової порожнини та патологічні процеси на рівні нюхових рецепторів – це може бути сезонна алергія, поліпи носа та придаткових пазух, респіраторні вірусні інфекції, тривале вдихання токсичних речовин та тривалий прийом судинозвужувальних крапель.
Залучення до патологічного процесу нюхових шляхів у головному мозку – такий механізм спостерігається при черепно-мозкових травмах, хворобі Альцгеймера, розсіяному склерозі, інфекційному ураженні мозку, гіпертонічній енцефалопатії тощо.Вкрай рідко аносмія може вказувати на наявність пухлини в головному мозку, порожнині носа або параназальних пазухах, тому цей симптом не можна ігнорувати. А розібратися в ситуації допоможе отоларинголог, за потреби будуть залучені й інші фахівці.Порушений нюх може поєднуватися з такими симптомами:
проблеми із пам’яттю;
двоїння в очах;
складнощі при ковтанні;
проблеми із мовою;
нежить;
кашель;
загальна слабкість тощо.Різна комбінація симптомів допомагає лікареві диференціювати периферичну (порушення на рівні нюхових рецепторів та нервових волокон) аносмію від центральної (пов’язана з ураженням головного мозку на рівні нюхового центру). Іноді втрата нюху говорить про справді серйозні захворювання, і чим раніше буде поставлено діагноз, тим вищі шанси одужати. У випадках, коли причину одразу встановити не вдається, зазвичай проводять томографію черепа.Підібрати оптимальну схему лікування та корекцію наявних порушень нюху допоможе отоларинголог. Після детального обстеження лікар встановить причину аносмії та підкаже, як її усунути. У лікарні прийом ведуть кваліфіковані отоларингологи, які регулярно вдосконалюють свій професіоналізм відповідно до останніх досягнень медицини. Наші фахівці надають передову отоларингологічну допомогу для того, щоб ви відчули всі аромати навколишнього світу.
Контактні телефони:
«Відділення мікрохірургії ока» із ЛОР спеціалістами:283-30-43 (пост)224-37-44 (ординаторська)224-37-76 (завідувач відділенням)