22 лютого у багатьох країнах проводиться Всесвітній день енцефаліту. Він був створений для того, щоб підвищити обізнаність людей про енцефаліт і тим самим попередити можливі випадки зараження цим інфекційним захворюванням, яке вражає головний мозок та нервову систему. Багато пацієнтів навіть не чули про існування енцефаліту до того, як захворіли.
Енцефаліт – це група захворювань, що характеризуються запаленням головного мозку. Енцефаліти ділять на первинні та вторинні, вірусні та мікробні, інфекційно-алергічні, алергічні та токсичні. Причину енцефаліту не завжди вдається точно встановити, але патологічний стан може розвиватися на тлі вірусу герпесу, вітряної віспи, після перенесеного кору, паротиту, грипу та інших інфекцій, що викликаються бактеріями, найпростішими, грибами і навіть гельмінтами. Хвороба може бути передана як контактним, так і повітряно-краплинним шляхом.
Захворювання може протікати з різними клінічними проявами, але найчастіше переважають симптоми ураження центральної нервової системи. Перші симптоми проявляються через 5-30 днів. Спостерігаються продромальні явища – зниженого апетиту, млявості, субфебрилитета. У людини обов’язково підвищується температура, з’являється слабкість і нездужання, головний біль, блювання, рухове збудження із втратою просторового та тимчасового орієнтування. Виразність клінічних проявів та їх перебіг можуть бути різними – від легких стертих форм до важких блискавичних, при яких летальний кінець настає на 1-2 добу захворювання. Тривалість гострого періоду становить від 3-5 днів до кількох тижнів. Тяжка течія з вираженим і швидко прогресуючим набряком головного мозку відзначається в основному при енцефалітах герпетичної етіології.
За наявності ознак захворювання дуже важливо вчасно звертатися до лікаря. Діагностувати захворювання можна тільки за допомогою спинномозкової пункції при уточненні результатів МРТ-діагностики. Усі хворі потребують стаціонарного лікування.
Коли причиною запалення є вірус, що потрапляє в організм людини внаслідок укусу кліща, прийнято говорити про кліщовий енцефаліт. Кліщовий енцефаліт – тяжке вірусне враження центральної нервової системи. Захворювання зустрічається переважно у теплу пору року, коли активні іксодові кліщі. Заразитися можна не тільки під час укусу кліща, але також якщо випадково його розчавити та розчесати місце укусу. Вірус небезпечний своєю здатністю вражати рухові нейрони головного і спинного мозку, викликаючи паралічі верхніх, нижніх кінцівок, м’язів шиї та м’язів, що беруть участь в актах дихання. Іноді ці паралічі залишаються на все життя і призводять до інвалідності. У найважчих випадках можливий летальний кінець. Для мінімізації зараження слід пам’ятати про неспецифічні методи захисту від укусів кліщів – для прогулянок лісом використовувати закритий світлий, однотонний одяг, щоб можна було легко виявити кліща, наносити репеленти. Краще не сідати на траву та поблизу кущів (це найчастіші місця зустрічі кліщів). Після прогулянки варто проводити взаємоогляди.При виявленні на тілі кліща, що присмоктався, найкраще звернутися в найближчий травматологічний пункт, де його видалять і вирішать питання про екстрену профілактику кліщового енцефаліту або хвороби Лайма.Якщо за результатами лабораторного аналізу кліщ виявився переносником вірусу кліщового енцефаліту або бореліозу, необхідно проконсультуватися з фахівцем (інфекціоністом) для визначення подальшого алгоритму дій.
При підозрі на енцефаліт потрібна консультація невролога. Якщо симптоми з’явилися у дитини, потрібно звернутися за консультацією до педіатра.Профілактикою розвитку вторинних енцефалітів служить своєчасна діагностика та лікування основного захворювання.
Лікування від енцефаліту – це противірусна терапія від семи до двадцяти одного дня . Основні напрямки терапії включають дегідратацію і боротьбу з набряком і набуханням мозку, терапію гормонами, поліпшення мікроциркуляції, підтримання гомеостазу та водно-електролітного балансу, усунення серцево-судинних розладів, нормалізацію дихання, відновлення метаболізму мозку, протизапальна терапія.
Відновлення після енцефаліту може тривати дуже тривалий час. Стійкі неврологічні порушення часто спостерігаються у людей, які перенесли важкі форми інфекції. Рівень смертності залежить від конкретного збудника та епідемічної ситуації.
Хворобу легше попередити, ніж вилікувати! Найбільш дієвим способом профілактики кліщового енцефаліту – є щеплення. Вакцинація від нього не входить до переліку обов`язкової імунізації в Україні, а втім можна щепитися у комерційних установах або обговорити із сімейним лікарем можливість вакцинації у сімейній амбулаторії.Профілактикою розвитку вторинних енцефалітів служить своєчасна діагностика та лікування основного захворювання.