День обраний невипадково, адже саме на початку весни проблеми, пов’язані з ослабленням функцій імунної системи, виражені особливо яскраво. Мета Всесвітнього дня імунітету – інформувати населення про значення, особливості функціонування імунної системи та способи її зміцнення (насамперед це стосується зміни способу життя).
Навколо нас мільйони бактерій, вірусів, алергенів, з якими ми стикаємося щомиті і, тим не менш, не захворюємо. А все тому, що на варті стоїть імунна система, покликана захищати нас від «ворогів» ззовні і від своїх, що «переродилися». Якби цієї системи не було, людина підхоплювала б хворобу за хворобою, борючись із ними як уперше.З одного боку, імунна система є природним бар’єром для проникнення чужорідних елементів, з іншого – вона пригнічує клітини власного організму, які в процесі життєдіяльності пошкодилися і стали нести небезпеку. Людський організм – це складна біохімічна машина, де всі процеси взаємопов’язані, і якщо відбувається збій, страждають всі органи життєдіяльності. Протистояти несприятливим впливам довкілля людині допомагає імунітет.
Імунітет, що накопичується протягом усього життя після перенесених хвороб або щеплень, називається набутим. Вроджений імунітет – генетично успадкована несприйнятливість до хвороби. Але, на жаль, такий дар природи даний не всім.Перший імуномодулятор (речовина, що стимулює імунітет) – материнське молоко! Відмовляючись від грудного вигодовування, багато матусь і не підозрюють, що позбавляють безпорадного малюка головного захисту. Адже у жіночому молоці містяться речовини, необхідні для утворення клітин – захисників. Саме вони захищають організм немовляти, доки його імунна система не сформувалася. Жодна штучна суміш не зможе замінити новонародженому те, що дає мама.Імунітет залежить від роботи кишечника: 80% клітин імунної системи знаходиться саме в ньому. А це означає все, що ми їмо або послаблює, або посилює наших невидимих захисників. Овочі та фрукти – рослинна їжа – повинні становити 50% раціону.Кисломолочні продукти, в яких містяться біфідо та лактобактерії, борються зі шкідливими мікроорганізмами за місце у нашому кишечнику та створюють основний захисний бар’єр від хвороботворних мікробів.
Велика кількість солодощів не тільки псують зуби і підривають роботу підшлункової залози, що загрожує цукровим діабетом. Надлишок рафінованого цукру пригнічує імунну систему, знижує активність антитіл, що борються з інфекціями.
Безконтрольний прийом антибіотиків також не йде на користь імунній системі. Це не означає, що потрібно повністю від них відмовитись. Головне – не займатися самолікуванням. Призначати ліки може лише лікар.
Стрес – це один із головних ворогів імунітету. Найнебезпечніший – неконтрольований, коли людина нездатна впоратися зі своїми емоціями. Рецепт рятування від психічних потрясінь тільки один: якщо не можеш змінити ситуацію – прийми її як даність.У Всесвітній день імунітету закликаємо вас відповідально ставитися до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких та зміцнювати свою імунну систему, найкращі друзі якої – здоровий спосіб життя, збалансоване харчування та позитивні емоції.Для підтримки імунітету потрібні відповідні щеплення. Вчасно проведена вакцинація допоможе виробити необхідні антитіла і наступного разу захворювання можна буде уникнути (або воно пройде у легшій формі).Існують і лікарські засоби для підвищення імунітету, але слід пам’ятати, що їх може призначати тільки лікар, не варто займатися самолікуванням, це може негативно позначитися на здоров’ї.
Пам’ятайте! Сила імунітету, як і наше самопочуття загалом, приблизно на 50% залежить від способу життя, який ми вибираємо. Будьте здорові!