Ви зараз переглядаєте 25 квітня – Міжнародний день ДНК

25 квітня – Міжнародний день ДНК

Свято було засноване на згадку про перший опублікований результат вивчення будови клітин ДНК. Рішення розповісти усьому світу про таке відкриття від Джеймса Вотсона і Френсіса Крика. Саме вони опублікували в журналі Nature перші відомості про молекули в організмі людини, які носять у собі спадковість.

Дезоксирибонуклеїнова кислота, відома як ДНК, є основною молекулою, що несе генетичні інструкції для розвитку людини, а також багатьох інших форм життя на Землі. Генний код людини ідентичний кодам інших істот і навіть рослин. Так, ДНК людини збігається з ДНК шимпанзе на 95%, з ДНК миші – на 70%, із ДНК банана – на 50% та з ДНК листка салату – на 30%.
Макромолекула ДНК має форму подвійної спіралі, що нагадує великі спіралеподібні сходи, кожен ступінь яких складається з двох нуклеотидів. Завдяки молекулі ДНК стало можливим визначити генетичний код людини ще до народження.
Наприклад, обчислити колір очей або на кого з двох батьків буде більше схожа дитина. Крім того, можна розрахувати всі генетичні ризики та вивірити код спадковості. Саме цей тест вважається одним із найефективніших і часто використовується для визначення спорідненості.

Цікаві факти:

▪️ довжина розгорнутої ДНК людини приблизно дорівнює середньому зросту людини – 1,8 метра
▪️ якби ви могли розмотати ДНК усіх клітин власного тіла, то вони б розтяглися на… 16 млрд км! По відстані це все одно що «прокататися» від нашої планети до Сонця 30 разів туди та назад
▪️ ДНК – найємніший носій інформації: лише одна клітина ДНК зберігає до 1,5 гігабайтів інформації. А у нашому організмі їх 40 трильйонів!
▪️ весь геном однієї людини можна зберігати на флешці об’ємом 700 Мб
▪️ ДНК родичів через покоління має більш схожу структуру, ніж ДНК прямої спадщини. Так, діти більше успадковують риси бабусь, ніж мам
▪️ на борту Міжнародної космічної станції існує «Диск безсмертя», де містяться ДНК відомих осіб, які зуміли чимось виділитися. Він надасть будівельні блоки для людства у разі, якщо Земля постраждає від апокаліптичних подій.

Рівно через 50 років після відкриття ДНК, 25 квітня 2003 року, було оголошено, що проект із розшифровки геному людини близький до завершення. Додатковий аналіз деяких ділянок геному все ще не закінчено, проте основну роботу над проектом завершено.

Визначення структури людських генів – важливий крок у розвиток охорони здоров’я. У наші дні наші знання про ДНК складають основу високої якості, точності та індивідуального підходу до лікування.