Щоб нагадати людству про важливість здоров’я мозку та небезпеку його захворювань, було започатковано міжнародне свято — Всесвітній день мозку. Мозок – головний та найскладніший орган центральної нервової системи. До цього часу вчені не можуть до кінця розібратися, як він працює. Цей орган зберігає у собі багато загадок та таємниць. Наш мозок керує не лише нашими рішеннями, а й нашими емоціями, тим, що називають нашим «внутрішнім світом».
Головний мозок контролює та регулює взаємопов’язану діяльність усіх органів та систем організму. Таке централізоване управління забезпечує швидке та організоване реагування на будь-які зміни зовнішнього середовища.
Мозок можна описати як біологічний комп’ютер. Він збирає інформацію про світ, зберігає її і у різний спосіб обробляє , як центральний процесор.
Мозку потрібно всього 1/10000 частки секунди, щоб відреагувати на будь-який стимул.
Було доведено, що «спокійний» мозок довговічніший. Здоровий сон та відпочинок так само важливі для мозку, як і фізична активність та здорове харчування.
30 хвилин медитації на день покращують роботу мозку та увагу.
Примітно, що людський мозок важить близько 1300 г, але отримує близько 30% крові, що перекачується серцем. Вода – важливий компонент нашого мозку, тому зневоднення може призвести до вкрай небажаних наслідків.
Починаючи із середнього віку людини, об’єм мозку постійно зменшується. Коли ми використовуємо сучасні технології, гаджети — когнітивні функції мозку знижуються, а пам’ять та увага значно погіршуються. Незважаючи на цей факт, було доведено, що деякі комп’ютерні ігри можуть позитивно впливати на когнітивну функцію мозку і на швидкість мислення.
Мозок не відчуває болю, тому що в мозковій тканині немає больових рецепторів. Мозок може лише сприймати та передавати інформацію про біль. Головні болі здебільшого пов’язані з активацією ноцицепторів, розташованих у мозкових оболонках, м’язах та інших місцях.
Обсяг мозку у чоловіків приблизно на 10% більше, але це не робить їх розумнішими. Жінки більш схильні до розладів настрою, тоді як чоловіки частіше страждають на дефіцит уваги та порушення мови.
Найважливіший орган з «комп’ютерними» можливостями – мозок – заслуговує на турботу та увагу. При різних головних болях, запамороченнях, порушеннях ходи, хронічної втоми, порушення пам’яті, уваги, зору та мови зверніться до невролога.
Захворювання нервової системи людини, у тому числі захворювання головного мозку, несуть для людини важкі наслідки, передбачити які часом буває важко. Внаслідок цих захворювань людина може відчувати страждання, нервові переживання, стати інвалідом, втративши працездатність і навіть загинути.
Так, багато вивчено, але багато й залишається поки за завісою таємниці для вчених-медиків. Саме тому здоров’ю головного мозку неврологи надають таке велике значення, створюють систему профілактики вивчених захворювань, можливих травм. Систематизуючи наявні знання, спираючись на наукові відкриття, використовуючи передові технології в галузі медичного обладнання та фармакології, фахівці обмінюються досвідом і прагнуть пошуку найбільш ефективних способів діагностики та лікування захворювань головного мозку.
Для харчування клітин сірої речовини корисно їсти продукти насичені жирними кислотами.
•Грецькі горіхи.
• Жирна морська риба.
• Морепродукти: ікра, печінка тріски, устриці, водорості.
• Лляне насіння та олія.
• Насіння чиа або іспанської шавлії.
• Боби сої.
Шоколадний запах активує роботу мозкових клітин, покращує пам’ять та стимулює мислення при вирішенні складних завдань.
Бажаючим схуднути корисно зайнятися будь-яким навчанням. При активній роботі мозок «з’їдає» близько 20% калорій, що надходять в організм протягом дня.
Рецепт для здоров’я мозку, зокрема для нашого когнітивного здоров’я, дуже універсальний: це насамперед здоровий спосіб життя загалом. Безумовно, для деяких неврологічних захворювань, зокрема для кількох форм хвороби Альцгеймера, характерна генетична схильність. Але навіть у цьому випадку, дотримуючись певних правил, цілком можливо залишатися «на плаву» дуже довго.
Секрет простий: більше рухатися (в ідеалі займатися фізичними вправами по 30-40 хвилин 3-4 рази на тиждень), якнайдовше залишатися соціально та розумово активним. Також дуже важливо продовжувати систематичний саморозвиток і самоосвіту, намагатися не сумувати, правильно харчуватися, а також стежити за здоров’ям серцево-судинної системи.
Давайте будемоуважнішими до себе: більшеспатимемо, меншенервуватимемо і постараємося бути трішкищасливішими.
Все для того, щоб бути трохиздоровішим.
Пам’ятайте, щотількививідповідаєте за здоров’ясвогомозку!
Щировітаємовсіхфахівців, якіпрацюють у галузі головного мозку таневрології!