Вы сейчас просматриваете Всесвітній тиждень серцевого ритму

Всесвітній тиждень серцевого ритму

 Всесвітній тиждень серцевого ритму проводиться перший робочий тиждень червня з метою звернути увагу на актуальність проблеми для здоров’я населення.

         Серце людини працює все життя. Воно скорочується та розслабляється від 50 до 150 разів на хвилину. У фазу систоли серце скорочується, забезпечуючи потік  крові та доставку кисню і поживних речовин по всьому організму. У фазу діастоли воно відпочиває. Тому дуже важливо, щоб серце скорочувалося через однакові проміжки часу. Якщо коротшає період систоли, серце не встигає повноцінно забезпечити організм рухом крові та киснем. Якщо скорочується період діастоли – серце не встигає відпочити.

Порушеннясерцевого ритму, аритмія – це порушення частоти, ритмічності та послідовності скорочень серцевого м’яза. Найчастіше з порушень серцевого ритму зустрічаються:

• екстрасистолія (позачергове скорочення),

• фібриляція передсердь (миготлива аритмія),

• пароксізмальна тахікардія (різке почастішання серцевого ритму від 150 до 200 ударів на хвилину).

         Збільшення частоти серцевих скорочень більше 100 за хвилину називається синусової тахікардією. Скорочення м’яза серця при цьому повноцінні та серцеві комплекси на електрокардіограмі не змінюються, просто реєструється прискорений ритм. Це може бути реакція здорової людини на стрес або фізичне навантаження, але може бути симптомом серцевої недостатності, різних отруєнь, захворювань щитовидної залози.

         Зменшення частоти серцевих скорочень рідше 60 за хвилину називається синусової брадикардією. Серцеві комплекси на ЕКГ також змінюються. Такий стан може виникнути у добре тренованих фізичних людей (спортсменів). Брадикардією супроводжуються також захворювання щитовидної залози, пухлини мозку, отруєння грибами, переохолодження тощо.

         Порушення провідності та ритму серця – це дуже часті ускладнення серцево-судинних захворювань та виникнення інсульту.

          Різноманітні аритмії вродженого типу можуть бути з періоду новонародженості. Як правило, діти з аритмією спостерігаються та отримують лікування у дитячого кардіолога. Батьки повинні підходити до вибору занять спортом та майбутньої професії таких дітей усвідомлено та обережно.

          Аритмії набутого типу виникають у людей старшого віку. Людина може відчувати короткочасні запаморочення, переднепритомні та непритомні стани, раптову різку слабкість та дискомфорт, ослаблені та рідкісні серцебиття або, навпаки, дуже часті та хаотичні. Нерідко аритмія є єдиним проявом інфаркту міокарда. Випадки раптової смерті від серцевого нападу також часто пов’язують з виникненням аритмії. Кожен п’ятий випадок інсульту, згідно з дослідженнями, відбувається на тлі раптового порушення ритму серця.

        Серед найчастіших причин аритмії серця у дорослих — перенесені вірусні захворювання, виражений атеросклероз судин, вади серця, прийом лікарських засобів без призначення лікаря, зловживання прийомом алкогольних напоїв, тривалий контакт із хімічними речовинами (фарби, розчинники, бензин, побутова хімія та інші).

        Однією з найчастіших аритмій серця в осіб середнього та похилого віку є фібриляція передсердь. При фібриляції передсердь (ФП) верхні камери (передсердя) серця скорочуються хаотично та некоординовано («фібрилюють») із частотою приблизно 400 разів на хвилину. Цей хаотичний серцевий ритм надає несприятливе вплив на шлуночки і зрештою призводить до формування серцевої недостатності. У більшості випадків пацієнти скаржаться на сильне серцебиття, запаморочення задишку або втому. У деяких пацієнтів миготлива аритмія протікає абсолютно безсимптомно.

        Епізод аритмії, що виникає знову називається пароксизмом. При тривалому існування пароксизму ФП в передсердях можуть утворюватися згустки крові (тромби), які з потоком крові можуть потрапляти в артерії і викликати їх закупорку (емболію). Найбільш небезпечними є емболії в артерії мозку, що супроводжується інсультом. Для профілактики інсультів пацієнти повинні приймати препарати для розрідження крові.

аспірин чи варфарин.

         Відновлення ритму можна досягти за допомогою таблеток або внутрішньовенного введення препарату або за допомогою розряду електричного струму (електроімпульсна терапія).

Надзвичайно важливо не затягувати з відновленням ритму, бо за тривалого існування пароксизму відновити його буває непросто.

При виявленні у пацієнта будь-якого порушення серцевого ритму необхідно провести повне обстеження для уточнення причини виникнення аритмії.

Основним методом діагностики порушень серцевого ритму є електрокардіограма. ЕКГ допомагає визначити вид аритмії. Але деякі аритмії виникають епізодично. Тому для їхньої діагностики застосовується холтерівське моніторування. Застосовуються і найсучасніші методи дослідження:

  • ендокардіальні (з внутрішньої порожнини серця),
  • черезстравохідні електрофізіологічні методи дослідження.
  • додаткове лабораторне дослідження крові, сечі та інші методи обстеження.

Заходи профілактики:

  • уникати стресів, фізичних та емоційних навантажень;
  • вибудувати режим дня і дотримуватися його: спати щонайменше 8 годин на добу, регулярно здійснювати прогулянки на свіжому повітрі, проводити помірні фізичні навантаження;
  • нормалізувати харчування: виключити недоїдання та переїдання, відмовитися від занадто жирних, калорійних продуктів, що містять велику кількість штучних добавок. Пацієнтам з порушенням серцевого ритму необхідно включити до раціону фрукти та овочі, що містять вітаміни С, групи B, біотин, карнітин, кальцій та магній. Їхнє застосування сприяє покращенню провідності серцевих імпульсів, живлення м’яза; регулярно (не рідше одного разу на рік) проходити повне медичне обстеження у кваліфікованих спеціалістів;
  • відмовитися від «шкідливих звичок» (куріння, алкоголю);
  • контролювати рівень холестерину та артеріального тиску;
  • приймайти ліки за призначенням лікаря;
  • регулярно відвідуйте лікаря для періодичних оглядів, обстежень та поточного спостереження.

Будьте здорові

та нехай Вашесерцезавжди працюєритмічно!