Вы сейчас просматриваете 1 грудня –  Всесвітній день боротьби зі СНІДом

1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом

  СНІД — це пізня стадія ВІЛ-інфекції, яка не настане, якщо дотримуватись рекомендацій лікарів. Для СНІДу характерний розвиток

деяких видів раку, інфекцій чи інших тяжких клінічних проявів хронічного характеру.

        ВІЛ-інфекція — це захворювання, що викликається вірусом імунодефіциту людини, що руйнує або послаблює функцію клітин імунної системи. Підступність ВІЛ-інфекції в тому, що людина, інфікована ВІЛ, тривалий час не має жодних скарг і симптомів, часто не підозрює про своє захворювання та є джерелом інфекції для оточуючих. Близько 50% заражених не підозрюють про наявність інфекції близько 10 років.

        Тому важливо контролювати свій ВІЛ-статус. Своєчасно виявлене захворювання та розпочате лікування знижує ризик зараження.

Виявити зараження можна лише за лабораторного дослідження крові.

Якщо перші роки епідемії провідним чинником передачі було вживання наркотиків і зараження при гомосексуальних контактах, то останні 5-7 років основним шляхом зараження ВІЛ-інфекцією став статевий шлях. Значно частіше стали заражатися ВІЛ-інфекцією та вірусним гепатитом С любителі татуювань, пірсингу та штучних нігтів.

На превеликий жаль, приватна стоматологія теж помічена у передачі інфекції. Виною цьому – неякісна стерилізація та обробка інструментарію, а також відсутність державного контролю.

          Як і раніше, частіше хворіють чоловіки. Серед вперше виявлених провідним фактором ризику зараження стали статеві контакти, значно рідше хворі інфікувалися при внутрішньовенному вживанні наркотиків.

         Симптоми та передача інфекції:

         Симптоми ВІЛ змінюються залежно від стадії інфекції. Протягом кількох перших місяців люди з ВІЛ найбільше заразні, багато хто з них дізнається про свій статус лише на пізніших стадіях. Протягом кількох перших тижнів після інфікування у людей може не з’являтися жодних симптомів або розвинутись грипоподібний стан: лихоманка, головний біль, висипання, біль у горлі.

По мірі того, як інфекція поступово послаблює імунну систему, у інфікованої людини можуть з’являтися інші ознаки та симптоми:

збільшення лімфовузлів, втрата ваги, пропасниця, діарея, кашель. За відсутності лікування можуть розвинутися туберкульоз,  менінгіт, важкі бактеріальні інфекції та онкологічні захворювання, зокрема лімфоми та саркома Капоші.

        ВІЛ може передаватися через кров, грудне молоко, насіннєву рідину та вагінальні виділення.

        ВІЛ-позитивні особи з вірусною супресією, які отримують АРТ, не передають ВІЛ-інфекції своїм сексуальним партнерам. Таким чином, ранній доступ до АРТ та надання підтримки для проведення цієї терапії мають вирішальне значення не тільки для покращення стану здоров’я людей з ВІЛ, але також для запобігання передачі ВІЛ-інфекції.

        При звичайних повсякденних контактах, таких як поцілунки, обійми та потиск рук, або при спільному користуванні особистими предметами та вживання продуктів харчування чи води, передачі інфекції не відбувається.

        Факториризику:

         Моделі поведінки та умови, що підвищують ризик зараження людей ВІЛ, включають:

• незахищений секс;

• наявність іншої інфекції, що передається статевим шляхом, такої як сифіліс, герпес, хламідіоз, гонорея та бактеріальний вагіноз;

• спільне користування зараженими голками, шприцами та іншим ін’єкційним обладнанням та розчинами наркотиків при вживанні ін’єкційних наркотиків;

• небезпечні ін’єкції, медичні та косметичні процедури, що включають нестерильні розрізи або проколювання; випадкові травми від уколу голкою, зокрема серед працівників охорони здоров’я.

        За минулі роки 44 ВІЛ-інфіковані жінки народили 44 дитини. З них ВІЛ-інфекція встановлена ​​лише у двох дітей. Інші діти здорові!

Таких добрих результатів вдалося досягти завдяки тому, що всі вагітні жінки отримували триетапну противірусну профілактику. Медики також обстежили всіх чоловіків вагітних жінок на ВІЛ-інфекцію, що також дуже важливо для народження здорової дитини.

Інфікуватися ВІЛ можекоженнезалежновідстаті, віку, національності, матеріального достатку чиприналежності до будь-якоїсоціальноїгрупи. Уникаючиризикованоїповедінки, кожналюдинаграєвирішальну роль у боротьбі з епідемією ВІЛ-інфекції, перешкоджаючиїй шлях.

Всесвітній день боротьбизіСНІДоммаєнамірнагадативсім про необхідністьзробити все, щобзупинитипандемію.