Вы сейчас просматриваете 12 травня – Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми

12 травня – Міжнародний день запобігання синдрому хронічної втоми

 Термін «синдром хронічної втоми»  виник у США в 1988 році, коли було вперше описано цей незвичайний стан. Пізніше в Америці навіть було створено цілий науковий центр з вивчення нової хвороби.

        Часто втома переслідує людину навіть після повноцінного відпочинку. Що таке синдром хронічної втоми? Чому це захворювання вважають одним із найзагадковіших? 

          Причини хронічної втоми ще до кінця не вивчені. Деякі теорії виділяють вірусну інфекцію, порушення роботи імунної системи, інші – психологічний стрес або поєднання цих факторів.

          Її головна ознака – неминуча втома та зниження працездатності на 50% і більше у раніше здорових людей. Причому цей симптом має спостерігатися протягом щонайменше 6 місяців. І, що найважливіше, втома не повинна бути пов’язана з іншими захворюваннями: інфекційними та неінфекційними, а також із прийомом препаратів (насамперед психотропних, цитостатиків та інших). Хронічна втома проявляється по-різному: наприклад, як спалахів гніву, головного болю, нападів нудоти і судом. Може з’явитися чутливість до звуків чи світла чи непереносимість якихось продуктів, буває сплутаність мислення та мови, запаморочення, тривога, тощо. Але важливо не переплутати синдром хронічної втоми з іншими хворобами, зокрема, з інфекційним мононуклеозом.

         В умовах пізньої осені та початку зими з вкрай низьким рівнем інсоляції буде дуже складно запідозрити зараження новим штамом коронавірусу. Для молодих людей, які працюють і навчаються, у цей час року дуже характерний синдром хронічної втоми. А подекуди цю скаргу  сприймають як характерну для нової мутації штаму.

       Тим часом, як показує практика, лише у кожного п’ятого є реальне захворювання, що провокує стомлюваність. На думку експертів, причина епідемії — у способі життя людини. «Ми всі ми страждаємо від «електронного безсоння». Щоб позбутися втоми, необхідно просто вимкнути телефони, ноутбуки та інші пристрої, які не дають нам нормально спати ночами.

.        Синдром хронічної втоми або синдром «згоряння» не відноситься до самостійного захворювання. Це не так медична патологія, як загальносоціальна та психологічна проблема. В основі недуги лежить страх: втратити роботу, не повернути кредит, потрапити під скорочення тощо. Все це веде до зношування всього організму.

На сьогодні немає вираженого медикаментозного лікування для страждаючих цим синдромом, але зміни способу життя можуть допомогти:

  • повноцінний нічний сон (від восьми до дев’яти годин на добу) є ключовим, тому що недостатній сон погіршує стан здоров’я. 
  • вживання збалансованої дієти і активність (в межах ваших можливостей), прогулянки на свіжому повітрі та фізичні вправи допоможуть позбутися дисгармонії. 
  • постарайтеся зосередитися на тому, що вам подобається, що для вас корисно і не доставляє дискомфорт.

Зміниповедінкинеодміннодопоможутьполегшитисимптоми і навітьперемогтихворобу.

Будьте здорові!