Вы сейчас просматриваете 13 листопада – Міжнародний день сліпих

13 листопада – Міжнародний день сліпих

 Сьогоднішній день – це не святкова дата, а знак про турботу та допомогу, що дає зрозуміти, що є люди, які не можуть дозволити собі елементарних речей із нашого звичайного побуту. Це день співчуття та людяності. Разом ми зможемо донести людям головне – допоможи ближньому, допоможи сліпому.

          За даними ВООЗ, сьогодні у світі приблизно 2,2 млрд людей живуть із тією чи іншою формою порушення зору, з них 36 млн уражені сліпотою. У зв’язку із  старінням населення зростатиме ризик того, що порушення зору розвиватимуться у дедалі більшої кількості людей.

         Вся світова спільнота 13 листопада вшановує пам’ять великого мецената Валентина Гаюї, який витратив свої великі кошти на об’єднання незрячих людей, організацію їхньої праці та навчання. За рішенням  Всесвітньої  організації охорони здоров’я саме ця дата стала основою Міжнародного дня сліпих, головна мета якого – привернення уваги широкого загалу до тих, хто назавжди втратив зір і опинився у важкій життєвій ситуації.

          До 18 століття світ не знав навчальних закладів для сліпих. Валентин Гаюї вперше продемонстрував свій метод навчання сліпих за допомогою придуманого ним шрифту. 1784 року в Парижі без підтримки уряду та благодійних товариств, на власні кошти у своєму власному будинку він відкрив першу у світі школу для сліпих дітей під назвою «Майстерня трудящих сліпих».

          Навчання та виховання сліпих дітей Валентин Гаюї поставив на наукову основу. Він розробив рельєфно-лінійний шрифт «унціал». Цей шрифт отримав назву від латинського слова, що означає «рівний за довжиною однієї унції». Це були великі рівні букви, що були видавлені рельєфом на щільному папері. Головна перевага «унціалу» полягала в тому, що за допомогою цього шрифту можна було навчати сліпих дітей читання та друкувати книги для сліпих.

        Шрифт був пересувний і це допомагало сліпим дітям робити набір потрібного тексту. Окрім цього Валентин Гаюї сконструював прилади для сліпих та матриці для виготовлення рельєфних наочних посібників, географічних карт та глобусів. Цьому ремеслу він навчав 

своїх вихованців. Ідея створення книг для сліпих також належить Валентину Гаюї.

         Незважаючи на величезну матеріальну скруту, Валентин Гаюї побудував при школі друкарню і надрукував у ній кілька книг рельєфно-лінійним шрифтом — «унціалом». То були перші книги для сліпих. За книгами Валентина Гаюї незрячі навчалися аж до винаходу Луї Брайлем шрифту рельєфної шеститочки.

          Сьогодні кожна сліпа людина має можливість читати. Дякувати за це треба  Луї Брайлю. У трирічному віці хлопчик забрів у майстерню свого батька та поранився інструментом. Рана виявилася інфікованою, результатом тяжкої хвороби стала сліпота. У ті часи для сліпих було досить мало можливостей, ось батьки Луї віддали хлопчика до звичайної школи. Там йому вдалося вчитися, спираючись виключно на свою пам’ять, а не читання та створення нотаток. В 1819 Брайль отримав стипендію у французькому королівському інституті для сліпих дітей. Там підліток почав розвивати систему тиснених символів, що базується на військовій стратегії зв’язку. Її солдати використовують, щоб спілкуватися у темряві. У віці 20 років Луї зміг розробити азбуку для сліпих, що використовується нині по всьому світу, на основі шести точок коду. Вони давали можливість складати слова, числа та навіть наукові символи.

         Своє відкриття Брайль опублікував на Паризькій промисловій виставці у 1834 році. У результаті Брайлю знадобилося 20 років, щоб його винахід було прийнято сліпими по всьому світу. Сталося це через два роки після смерті винахідника у 1852 році. За допомогою системи Брайля тепер усі сліпі можуть читати пальцями. Розроблений код тепер використовується в усьому світі і вважається офіційною письмовою мовою для людей з вадами зору.

  ЦІКАВІ ФАКТИ:

  • Найпростіший тест на гостроту зору. Подивіться вночі на небо, знайдіть Велику Ведмедицю. І якщо в ручці ковша, біля середньої зірки, ви чітко побачите невелику зірочку, значить, ваші очі мають нормальну гостроту. Цей спосіб перевірки зору було прийнято у давніх арабів.
  • Звичний для всіх нас комп’ютерний шрифт Times New Roman, як виявилося, не надто тішить око. Найоптимальнішим для зору шрифтом визнано Verdana. Від нього менше втомлюються очі.
  • Така популярна комп’ютерна гра, як тетріс, вже давно використовується канадськими медиками для лікування амбліопії (синдром «ледачого ока»).
  • Згідно зі статистичними даними, більше половини осліплих людей могли б уникнути цього, якби заздалегідь звернулися за кваліфікованою допомогою;
  • У всьому світі, приблизно 180 мільйонів людей страждають на серйозні очні захворювання і мають інвалідність;
  • Завдяки досягненням фахівців офтальмологів багато захворювань вдається вилікувати, не вдаючись до операцій.

         Фахівці зазначають, що для здоров’я органів зору дітей жодних профілактичних заходів, окрім обмеження смартфона, телевізора та комп’ютера, немає. Чим пізніше маленька дитина дізнається, що це таке, тим краще. Застосовувати якісь вітаміни для очей у маленькому віці недоцільно, гімнастику для очей маленькі діти також не роблять. Основне завдання батьків – це регулярне спостереження за зоровим навантаженням дитини. Не давайте дітям гаджети!

Для того, щоб на довгі роки зберегти здорові очі, виконуйте нескладну гімнастику, ведіть здоровий спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок, особливо куріння та зловживання алкоголем, правильно харчуйтесь, проводьте більше часу на свіжому повітрі, контролюйте рівень артеріального тиску, захищайте свої очі від прямого дії сонячного світла. І обов’язковощорокувідвідуйте офтальмолога як профілактику.

Бережітьочі і цейбезцінний дар – зір!