Лікарі-ендокринологи стоять на сторожі гормонального здоров’я пацієнтів: діагностують захворювання ендокринної системи та при необхідності пригнічують, стимулюють або замінюють продукцію гормонів та біологічно активних речовин, що регулюють життєво важливі функції організму.
Шановнілікарі-ендокринологи, вітаємо вас зі святом! Бажаємо вам новихпрофесійнихдосягнень, успіхів та невичерпноїенергії! Нехай доля щоднядаруєвам оптимізм та гарнийнастрій!
Щорічно 14 листопада проводиться Всесвітній день боротьби з діабетом, цього ж дня своє професійне свято «День ендокринолога» відзначають лікарі-ендокринологи. Обидві дати було введено у 1991 році з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Міжнародної діабетичної федерації у відповідь на зростання захворюваності на цукровий діабет. Мета проведення цих заходів – просвітити громадськість про причини, симптоми, ускладнення та лікування діабету, а також для координації боротьби з цією недугою у всьому світі.
Цукровий діабет є світовою проблемою, яка з роками тільки зростає. За даними ВООЗ, на сьогоднішній день близько 500 мільйонів людей у світі хворі на діабет. За підрахунками статистиків, до 2025 року кількість діабетиків може збільшитися вдвічі. Діабет є однією з основних причин сліпоти, ниркової недостатності, інфарктів, інсультів та ампутацій нижніх кінцівок. За прогнозами ВООЗ, діабет займатиме сьоме місце серед причин смертності у 2030 році.
Цукровий діабет — це найпоширеніше ендокринне захворювання, що характеризується хронічним підвищенням рівня цукру в крові через дефіцит інсуліну (гормону підшлункової залози), виникає в тих випадках, коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість інсуліну або коли організм не може ефективно використовувати інсулін, що виробляється ним. Це призводить до підвищеного рівня вмісту глюкози в крові (гіперглікемії). На сьогоднішній день відомо безліч типів цукрового діабету. Основними з них залишаються цукровий діабет 1 та 2 типу.
Захворювання може виникнути в будь-якому віці і продовжується все життя, призводить до інвалідності та смертності.
Це хронічне захворювання, пов’язане з порушенням всіх видів обміну, таких як вуглеводний, жировий, білковий, мінеральний та водно-сольовий.
Особливо катастрофічне зростання захворюваності пов’язане з цукровим діабетом 2 типу, частка якого становить понад 85% всіх випадків, і який значною мірою є результатом неправильного способу життя, що включає в себе в першу чергу дуже низьку фізичну активність і підвищений тип харчування.
Цукровий діабет і до цього дня невиліковне захворювання, але завдяки наявним знанням, технологіям та терапії, патологію можна не тільки успішно контролювати та уникнути розвитку її важких ускладнень, але також попередити її розвиток – у разі цукрового діабету 2 типу.
Всім відомо, що найкраща профілактика захворювання та його ускладнень – своєчасна діагностика та вчасно розпочаті дії з боку лікаря та пацієнта.
Не нехтуйте плановими обстеженнями, навіть якщо вам здається, що все гаразд. Існує ряд факторів, які призводять до появи цукрового діабету: спадкова схильність; ожиріння; деякі хвороби, в результаті яких відбувається ураження бета-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози, захворювання інших залоз внутрішньої секреції). Провокуючим фактором у цьому випадку може бути травма; різноманітні вірусні інфекції (краснуха, вітряна віспа, епідемічний гепатит і деякі інші захворювання, включаючи грип); стрес; вік (чим старша людина, тим більше є підстав побоюватися цукрового діабету), низька фізична активність, атеросклероз, гіпертонічна хвороба. Комбінація факторів ризику підвищує небезпеку захворювання в кілька разів.
Своєчасне і правильне лікування всіх захворювань також сприяє попередженню цукрового діабету. Особливо уважно слід ставитися до свого здоров’я в період з листопада по березень, тому що більшість випадків захворювання на діабет припадає на цей період. Положення ускладнюється і тим, що в цей період стан хворого може бути прийнято за вірусну інфекцію.
Дуже часто цукровий діабет 2 типу не має жодної клінічної картини довгі роки. На сьогоднішній день ми маємо велику кількість цукрознижувальних препаратів, але жоден з них не працюватиме на 100% без зміни способу життя. Як запобігти розвитку хвороби в більшості випадків:
- Здаємо глюкозу крові мінімум раз на рік.
- Підтримуємо нормальну масу тіла.
- Займаємося спортом не менше 150 хвилин на тиждень.
- По максимуму скорочуємо прийом простих вуглеводів (цукор і цукромісткі продукти).
Діабет може виникнути у будь-якому віці, тому дуже важливо контролювати рівень цукру в крові та стан свого здоров`я взагалі. Фахівці лікарні КНП «Міська лікарня №9» та сімейні лікарі КНП «ЦПМСД №9» допоможуть вам у цьому. Проконсультуйтеся з лікарем та грамотно підійдіть до питання контролю свого здоров’я.
Бережіть себе та своєздоров’я!