Вы сейчас просматриваете 17 листопада –  Міжнародний день відмови від куріння

17 листопада – Міжнародний день відмови від куріння

 Куріння стало проблемою, що заважає здоров’ю та особистому життю – його варто позбутися. Раз і назавжди. При викурюванні на день 20-25 цигарок за 30 років курець пропускає через свої легені 150-160 кілограмів тютюну і не вмирає лише через те, що вводить його невеликими дозами.

          Залежність від нікотину розвивається поступово. У переході у стані здоров’я можна виділити кілька стадій від епізодичного вживання до розвитку синдрому залежності від тютюну. Основною причиною розвитку синдрому залежності від тютюну та синдрому відміни тютюну є вживання будь-яких тютюнових виробів, електронних засобів доставки нікотину, електронних засобів нагрівання тютюну, внаслідок чого до артеріальної крові людини доставляється нікотин. В середньому достатньо 7 секунд після вдихання тютюнового диму, пару електронних засобів доставки нікотину або аерозолю електронних засобів нагрівання тютюну, щоб нікотин досяг мозку. Нікотин взаємодіє з нікотиновими ацетилхоліновими рецепторами, внаслідок чого відбувається вивільнення дофаміну(гормону задоволення) та інших нейромедіаторів, що є позитивним підкріпленням для розвитку нікотинової залежності.

           При припиненні такої взаємодії розвиваються симптоми скасування, які включають потяг до тютюну або інших тютюнових продуктів, тривогу, зниження концентрації уваги, дратівливість або занепокоєння, нездужання і слабкість, дисфоричний настрій, посилення кашлю, посилення апетиту, безсоння.

          Куріння може здатися більш нешкідливою звичкою, ніж вживання алкоголю або наркотичних речовин. Насправді ж це одна з форм токсикоманії, що викликає хронічне отруєння організму людини, розвиваючи психічну і фізичну залежність. Згодом можливий розвиток таких захворювань, як астма, рак, підвищується ризик інфарктів та інсультів, зниження мозкової і сексуальної (особливо у чоловіків) активності, зниження кісткової маси та підвищення крихкості кісток, зміна смакових відчуттів. Куріння викликає передчасне старіння шкіри на 10-20 років. Мінус 10 років життя.

           При курінні тютюну в рот та органи дихання потрапляє близько 200 різних речовин: нікотин, радіоізотопи, бензапірен, кадмій, сажа, акролеїн, канцерогенні вуглеводні, ефірні олії, оцтова, мурашина, синильна та ін кислоти. Приблизно 100 їх впливають на людський організм вкрай несприятливо. Одним із найпідступніших та отруйних компонентів тютюну є нікотин. Нікотин – наркотик. Саме так його називає вищий орган світової медицини Всесвітня організація охорони здоров’я Оскільки в сигареті містяться відносно малі дози нікотину, отруєння організму відбувається не відразу, а поступово. Нікотин із сигаретного диму може стимулювати поділ та розмноження ракових клітин у легенях.

              Постійне куріння супроводжується бронхітом, викликає хронічне роздратування голосових зв’язок, позначається на тембрі голосу. В результаті надходження диму в легені кров в альвеолярних капілярах замість збагатитися киснем, насичується чадним газом, що призводить до кисневого голодування. Синільна кислота хронічно отруює нервову систему. Аміак дратує слизові оболонки, знижується опірність легень до різних інфекційних захворювань, у тому числі туберкульозу. Основну дію на організм при курінні надає нікотин, що є сильною отрутою. Його смертельна доза становить 1 мг на 1 кг маси тіла. У курців змінюється зовнішність, вони стають малопривабливими. У легенях при курінні поступово накопичуються тютюновий дим, сажа. Болісний кашель травмує тканини легені, знижується їх еластичність, накопичується слиз, відбувається здуття легень, значно слабшає дихання.

            Нікотин викликає сильне збудження клітин кори головного мозку, але через деякий час ці клітини, втомившись, загальмовуються, знижують свою діяльність. Порушення живлення головного мозку – погіршення пам’яті, уваги, зростання стомлюваності, втомлюються очі, погіршується слух, знижується швидкість читання, збільшується кількість помилок.

           Ті, хто зумів відмовитися від цигарок, незабаром відчувають сприятливі зміни у стані здоров’я. Вже наприкінці другої доби починається виведення вуглекислоти та чадного газу. Тонус кровоносних судин приходить у норму, і в буквальному значенні легше дихається. Через тиждень покращується нюх та загострюється смак,

через пару тижнів повертається здоровий колір обличчя, зникають запах з рота, від шкіри та волосся. Людина стає енергійною, значно 

зростає витривалість. Крім того, покращуються концентрація та пам’ять.

            Необхідно налаштувати себе на відмову від куріння, уникати думок про те, що це важко здійснити, навпаки, навіяти собі, що ви не раб звички, достатньо володієте собою і легко переможете звичку курити.  Важливо знати одне: ви точно зможете кинути палити, нічого надзвичайно героїчного в цьому немає, але за однієї умови: ВИ ДІЙСНО ХОЧЕТЕ КИНУТИ КУРИТИ!

            Складіть для себе список аргументів на користь вашої відмови від куріння (корисність та переваги припинення куріння).

Найголовніше в боротьбі з курінням — це усвідомлення самим курцем згубності звички для нього самого і оточуючих його близьких і, як результат, тверде бажання подолати нікотинову залежність.

Допоможітьсобі та своїмблизьким!

Міцного Вам здоров’я і позбавленнявідзгубнихзвичок!