Городская больница Запорожья №9

30 ЧЕРВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СКОЛІОЗОМ

30 ЧЕРВНЯ – МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СКОЛІОЗОМ

  Міжнародний день боротьби зі сколіозом відзначається у всьому світі із 2013 року з ініціативи Асоціації сколіозу Великої Британії. Мета – об’єднати людей для боротьби з недугою і допомогти тим, хто вже  страждає на сколіоз. 

                 Що таке сколіоз і наскільки згубно він впливає на здоров’я людини? Також 

        треба розуміти, яка ефективна профілактика сколіозу і коли її треба починати? 

                 Сколіоз – це викривлення хребта вліво або вправо, в трьох площинах. Така деформація хребта може бути вродженою (через вроджені аномалії хребців чи ребер), набутою (після травми чи хвороби) та здебільшого (80%) – ідіопатичною (тобто причини її виникнення невідомі).

                Іноді сколіозом називають і звичайне порушення постави. Через м’язову напругу хребет може помітно зміститися від нормальної осі, але варто привести до ладу м’язи — і хребет повертається у правильне положення. Порушення постави — це невеликі зміни, що не впливають на внутрішні органи та здоров’я загалом, і проявляється таке порушення у вигляді відхилення хребта у передній площині. На сьогоднішній день це дуже поширена патологія, пов’язана з малорухливим способом життя, сидячою роботою, неправильним становищем тіла за робочим столом, за шкільною партою. Найчастіше сколіоз починає розвиватися саме у шкільні роки, коли дитина багато часу проводить сидячи, і за становищем його тіла мало хто стежить. Якщо на це вчасно не звернути увагу, з віком сколіоз лише посилюватиметься, приносячи дискомфорт та суттєві проблеми зі здоров’ям.

                На відміну від порушення постави сколіоз – серйозне захворювання хребта, що виявляється як викривлення хребта у всіх трьох площинах з обов’язковим поворотом хребетних дисків навколо осі.

               Сколіоз відноситься до деформацій періоду зростання. Він прогресує у юності, під час посиленого зростання тіла. Це захворювання у 4-7 разів частіше зустрічається у дівчаток, на відміну від кіфосколіозу, який найчастіше зустрічається у хлопчиків.

                Дізнатися точний діагноз можна лише за рентгенограмою. Сколіоз легкого ступеня може не посилюватись, і ніяк не позначатися на житті та здоров’ї дитини. У цьому випадку рекомендовано просто періодичні огляди у лікаря-ортопеда. А от якщо викривлення більше 15 градусів (за даними рентгенограми) і прогресує, необхідно обов’язково лікуватися з метою запобігання (або уповільненню) прогресу.

               Ідіопатичний сколіоз – одна з найпоширеніших і досі не вирішених проблем дитячої ортопедії. Ніхто не знає, звідки, коли, у кого і чому хребет починає «завертатися» у спіраль.

               Зі збільшенням викривлення зростає тенденція погіршення проблем загального стану здоров’я. Сколіози великого ступеня є причиною деформації тулуба та його укорочення, і водночас призводять до зменшення об’єму грудної клітки та черевної порожнини, що веде до обмеження функції внутрішніх органів.

               Сучасне лікування пацієнтів зі сколіозом залежить від ступеня тяжкості викривлення: спеціалізована антисколіозна гімнастика, корсетотерапія різними корсетами, а у важких випадках – операція зі встановлення конструкцій, що фіксують між собою тіла хребців.

                Дуже важливо до закінчення періоду зростання проходити профілактичні медичні огляди з метою раннього виявлення сколіозу та своєчасного початку лікування.

        Профілактика сколіозу: у зв’язку з тим, що причина сколіозу в більшості випадків невідома, профілактичні заходи щодо його виникнення досі не розроблені. Сколіоз не може виникнути через неправильне сидіння під час уроків або носіння сумки на одному плечі. Проте активний спосіб життя, зміцнення м’язів, прогулянки на свіжому повітрі, заняття фізкультурою, правильне чергування навчання, роботи та відпочинку сприяють загалом зміцненню здоров’я та гарною профілактикою порушення постави.  Важливо забезпечити всі умови для правильної постави. Спати краще на ортопедичному матраці, подушка повинна бути невисокою. Одним із найкращих способів профілактики сколіозу є плавання.

                Невелике викривлення хребта є у багатьох, але іноді воно раптом наростає, скручує спину, стискає внутрішні органи. Чому — поки що незрозуміло. Головне – помітити сколіоз вчасно.

              Як правило, лікування починається з гімнастики. Заняття на зміцнення м’язового корсету потрібні, зокрема, для того, щоб позбавитися больового синдрому, який часто супроводжує сколіоз.

        Кожні 3-4 місяці робляться знімки. Якщо патологія не прогресує, лікування обмежується гімнастикою, що зміцнює. 

        Якщо вона швидко розвивається чи в пацієнта кут деформації більше 20 градусів, виготовляється корсет. Дитина має носити його до закінчення остеогенезу, тобто процесу формування кісток. Причому носити потрібно практично весь час: до 18 години на добу з перервами на гімнастику та гігієнічні процедури.

         При 4 ступені сколіозу, коли кут деформації більше 40 градусів і його вже не скоригувати консервативними методами, вдаються до хірургічного лікування.

У цій стадії патологія впливає на серцеву, дихальну діяльність. Кишечник та шлунок опускаються, що може вести до запорів. Через недостатню вентиляцію легень часто приєднуються бронхіти, вірусні інфекції. І загалом через нестачу кисню дитина гірше розвивається. Також сколіоз часто поєднується з плоскостопістю, проблемами із щелепною системою, зубами.

       Тому таких пацієнтів доводиться оперувати. Ця важка тривала операція проводиться  коли дитина виростає  і закінчується остеогенез.

Але пацієнтів, які потребують операції, менше 1%. Якщо займатися, вилікувати сколіоз можна. Виправляються навіть тяжкі деформації.

Будьте здорові!

Будьте пильними до свого здоров`я, а ми вам допоможемо!

Закрыть меню