Городская больница Запорожья №9

1 жовтня – міжнародний День літньої людини

1 жовтня – міжнародний День літньої людини

 Перший день жовтня відзначений чудовою датою – Днем людей похилого віку. Міжнародний день людей похилого віку – це свято старшого покоління. Ця дата – ще один привід висловити свою любов, турботу, підтримку та повагу – їх так потребує покоління, яке так багато зробило для нас.

        За міжнародною класифікацією особою похилого віку вважається той, хто досяг 65 років. Нині у світі налічується понад 900 мільйонів людей віком від 60 років, а до 2050 року кількість таких людей досягне двох мільярдів, що становитиме понад 20% світового населення.

          Старіння — процес тривалий, що починається з поступового зниження функціональних можливостей людського організму.

З віком відзначається втрата психологічної гнучкості та здатності до адаптації, інтерес до нового, невідомого змінюється прагненням до стійкості та надійності. Усвідомлення неминучості старіння, що з втратою соціального статусу, фізичними обмеженнями і психічними змінами, призводить літніх людей до звуження кола спілкування, виникнення почуття ущербності і непотрібності, котрий іноді доводить  і до   тяжких депресивних станів.

           Особливістю літніх пацієнтів є те, що з більшістю захворювань, які бувають у цьому віці, вони з одного боку впевнені, що неспроможні одужати, з іншого — хочуть повноцінного життя, досить високої його якості. У зв’язку з цим основне завдання організацій, які надають медико-соціальну допомогу людям похилого віку, полягає у підтримці задовільної якості життя пацієнтів, які частково або повністю втратили здатність до самообслуговування, та захист гарантованих державою прав на медичне та соціальне обслуговування.

          Що ж потрібно пам’ятати і робити, щоб життя після виходу на пенсію та відключення від активної виробничої діяльності стало радістю, а не горем та самотністю? Які ж вони, основні принципи мистецтва старіння? Перша і головна умова: не здаватися, розвивати духовні запити та інтереси, зайнятися улюбленою справою, присвятити себе тому, що приносить справжнє задоволення.

Робота літньої людини має бути цікавою, що відповідає потребам та можливостям організму. Праця має бути посильною і приносити моральне задоволення і збереження фізичної форми.

         Правильно організований відпочинок покращує настрій, викликає задоволеність життям, надає сил та бадьорості. Особливе місце посідає сон. Сон забезпечує організму повноцінний відпочинок, відновлює працездатність, нормальний тонус та стійкість нервової системи. Лягати спати і вставати рекомендується в одні і ті ж години, а спати не менше 7-8 годин на добу. Не слід перед сном щільно вечеряти, пити каву, міцний чай, спиртні напої, курити.

          Позитивні емоції також благотворно впливають на самопочуття людей похилого віку. Оптимізм – ось джерело стимуляції організму, добрий стан якого продукує душевний спокій, доброзичливість людини. Цілком природним і корисним «розвантажувальним фактором» є сміх, оскільки він благотворно впливає на всі фізіологічні процеси, тим самим продовжує нам життя. Тому людям похилого віку особливо рекомендуються «легкі» та гумористичні телепередачі.

          Харчування людей похилого віку має бути побудовано з урахуванням віку, статі, фізичної активності, стану здоров’я, але загальні вимоги однакові для всіх. А це включає помірність і різноманітність раціону, збагачення харчування антисклеротичними речовинами (сир, морепродукти), дотримання режиму харчування, зменшення споживання легко засвоюваних вуглеводів та кількості тваринних жирів. Обов’язкове вживання молочних та кисломолочних продуктів, виключити або обмежити вживання спиртних напоїв, створити  антиоксидантну  спрямованість  раціону за рахунок  введення вітамінів А, Е, С, вживати більше продуктів багатих на клітковину. Загальна калорійність харчування у похилому віці має бути невисокою 2400-2600 калорій, але, знижуючи калорійність, слід пам’ятати про те, щоб організм не страждав від нестачі білків, вітамінів, мінеральних солей.

         Ніколи не пізно взятися за лікування, що відновлює сили та здоров’я. Почати треба з візиту до лікаря та ґрунтовно обстежитись (рентген легень та шлунка, електрокардіографія, дослідження крові, сечі та інші аналізи). Якщо не виявлено серйозних хвороб, можна почати відповідну віку гімнастику, перейти на раціональне харчування, ввівши молочні та фруктові дні.

Найбільш доступним видом фізичного навантаження є ходьба.

Дуже важлива гімнастика, особливо для людей, які страждають на ревматизм. Якщо суглоби малорухливі, вони зазнають тяжкої деформації, що прискорює їхнє старіння. Цього можна уникнути: більше рухатися, гуляти, цілеспрямовано розминати м’язи та суглоби. Останнім часом геронтологи все частіше наголошують, що гімнастика та танці більш необхідні людям похилого віку, ніж молодим.

         Інша біда старості — завзяте безсоння, головний біль, запаморочення, викликані атеросклерозом мозку. Вживання лікарських препаратів легко входить у звичку, але свіже повітря та раціональне харчування, налагоджена діяльність кишечника покращують кровообіг та зменшують страждання.

          Запам’ятайте все у ваших руках. Головне – не треба чекати, треба жити тут і зараз, цієї самої хвилини. Навчіться радіти кожній миті, тому що це ваше життя, і ви як художник, можете нанести на полотно темну фарбу, а можете намалювати веселку.

         Той, хто надає допомогу людям похилого віку, повинен пам’ятати, що життєвий шлях кожної людини унікальний і що його минула діяльність варта поваги. Нині безпорадна і немічна — ця людина в молодості та зрілості кохала, вчилася і працювала, виховувала дітей. Усвідомлення людиною своєї цінності для сім’ї, родичів та суспільства продовжить її активне життя, скрасить старість.

         Якість життя людей похилого віку багато в чому залежить від уміння оточуючих спілкуватися з ними, від знань особливостей догляду, а також від уміння забезпечити літній людині психологічну підтримку, допомогти організувати активний відпочинок, працю, раціональне харчування та обладнати житло відповідно до потреб літньої людини.

Ми щиро поважаємо і любимо старше покоління за дивовижну працьовитість, мудрість і невичерпний оптимізм, дякуємо за бажання ділитися своїм величезним життєвим досвідом, за турботу, підтримку та любов. Ми бажаємо всім людям старшого віку здоров’я, довголіття, благополуччя, теплоти.

Сьогодні ми хочемо сказати велике спасибі старшим співробітникам і всім ветеранам лікарні. Дякуємо за вашу працю! Довгих вам років життя, здоров’я та миру в душі!

Закрыть меню