Вы сейчас просматриваете 21 жовтня –  Всесвітній день профілактики йододефіцитних захворювань

21 жовтня – Всесвітній день профілактики йододефіцитних захворювань

 21 жовтня щорічно відзначається Всесвітній день профілактики йододефіцитних захворювань, який має нагадати про важливість достатньої наявності мікроелемента в організмі кожної людини.

        Йододефіцит – це найактуальніша проблема на сьогодні у всьому світі. І вчені стверджують, що від нестачі йоду страждає кожен третій. Йод – дуже важливий мікроелемент. Він бере участь у виробництві гормону щитовидної залози — тироксину, на створення якого йде до 90 відсотків йоду, що споживається з їжею.

         Тироксин контролює та посилює інтенсивність обміну речовин: водно-сольовий обмін, обмін білків, жирів та вуглеводів. А ще він регулює теплообмін в організмі, розподіл та зростання клітин, роботу печінки та серцево-судинної системи. Крім того, саме від цього гормону залежать стан нервової системи, емоційний стан людини та її психологічне здоров’я.

        Йод сам не виробляється в організмі людини, але отримувати його потрібно щодня. Наслідки хронічного дефіциту мікроелемента дуже серйозні: порушення розумового та фізичного розвитку у дітей, захворювання щитовидної залози, проблеми серцево-судинної, травної та кісткової систем.

         За участю гормонів щитовидної залози відбувається формування нервової, серцево-судинної, опорно-рухової систем, становлення функцій мозку майбутньої дитини. При недостатньому рівні тиреоїдних гормонів в організмі вагітної жінки, розумовий розвиток дитини буде значно знижено в порівнянні з рівнем, призначеним йому природою, і, на жаль, надалі ні навчання, ні збалансоване харчування вже не зможуть відновити здібності людини, що з’явилася на світ.

         У дітей при нестачі йоду часто страждають мозок, слух, зорова пам’ять і мова може знизитися коефіцієнт розумового розвитку. Навіть при незначній нестачі цього мікроелемента IQ дорослої людини або дитини буде нижче на 10 пунктів у порівнянні з тими, хто живе в регіоні з достатньою кількістю йоду.

        Якщо людина стає знервованою, сонливою, впадає в депресію, постійно втомлюється, у неї погіршується пам’ять і починається апатія, можливо, це симптоми дефіциту йоду в організмі. А цей мікроелемент вважається найголовнішим. Саме від нього залежить робота щитовидної залози. І проблеми зі здоров’ям у такому разі починаються поступово.

           Згідно з рекомендаціями ВООЗ, основним способом профілактики дефіциту йоду є використання солі, збагаченої цим мікроелементом. При купівлі йодованої солі експерти рекомендують звертати увагу термін придатності продукту. У простроченому йоду вже немає. Зберігати сіль потрібно в ємності з кришкою, що щільно закривається. Сьогодні під час йодування солі використовується досить стійка сполука йодат калію, яка не змінює своїх властивостей під час нагрівання або консервування.

          Природні джерела йоду – морепродукти, особливо морська капуста. Жоден інший продукт не містить стільки йоду. Йод добре засвоюється, якщо одночасно потрапляє в організм з кальцієм, селеном, вітамінами В, С, Д і Е.  Біла риба, овочі (картопля, редиска, часник, буряк, томати, спаржа, зелена цибуля, щавель та шпинат), фрукти (банани, апельсини, лимони, дині, ананаси та хурма), яйця, яловичина та волоські горіхи також стануть у нагоді в боротьбі з йододефіцитом;

          Поїздка до моря теж хороший спосіб поповнення «запасів» йоду в організмі. Звичайно, надовго їх не вистачить, але навіть тиждень на морському узбережжі виявиться корисним для здоров’я. І перебуваючи на узбережжі, їжте більше риби та морепродуктів — чим коротший їх шлях до нашого столу, тим більше в них йоду.

          При явній нестачі йоду у раціоні лікар-ендокринолог може призначити спеціальні вітамінно-мінеральні препарати, що містять йод.

Попередити розвиток захворювань, пов’язаних із дефіцитом йоду просто, потрібно забезпечити щоденне постійне вживання з їжею достатньої кількості йоду. Дорослим та підліткам 100-200 мкг на добу. Немовлятам і дітям до 12 років — 50-100 мкг, вагітним жінкам і мамам, які годують груддю — 200 мкг на добу. На 1 г йодованої солі припадає близько 40 мкг йоду. Йодована сіль у домашніх умовах – відмінне рішення йододефіциту в сім’ї.