Вы сейчас просматриваете 24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

 24 жовтня під егідою Всесвітньої організації охорони здоров’я всі країни відзначають Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Основна мета – звернути увагу суспільства на цю проблему та необхідність проведення профілактичних заходів.

         Поліомієліт — вірусне інфекційне захворювання, що вражає нервову систему і викликає повний параліч. Початковими симптомами є висока температура, втома, головний біль, нудота, ригідність шиї та біль у кінцівках. Без будь-яких проявів хвороба протікає у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих. Групою підвищеного ризику є діти до п’яти років.

         Джерелом інфекції є хворі та вірусоносії. Виділення вірусу з глотки та з фекаліями починається в інкубаційний період, який триває в середньому 5-12 днів (можливі коливання від 2 до 35 днів). Поширення захворювання відбувається аліментарним (через їжу) та крапельним (через повітря) шляхом. Хворіють діти, які не щеплені проти поліомієліту або отримали неповний курс вакцинації проти цієї інфекції.

         Факторами передачі можуть бути продукти, вода, предмети побуту. Вірус поліомієліту спричиняє загибель або паралізацію більшої кількості дітей, ніж будь-який інший вірус, що призвело до визнання поліомієліту найбільш небезпечним дитячим захворюванням за всю історію людства.

         На сьогодні не існує спеціального противірусного лікування поліомієліту.

         Поліомієліт – інвалідизуюче захворювання. Паралічі при поліомієліті мають незворотний характер, крім того можуть стати причиною розвитку дихальної та серцево-судинної недостатності через параліч міжреберних та діафрагмальних м’язів. Параліч дихальних м’язів нерідко стає причиною смерті. .

         Проблема поліомієліту є актуальною в даний час і обумовлена ​​тим, що вірус поліомієліту дуже поширений у навколишньому середовищі і тривало зберігає свою активність у стічних водах та фекаліях вбиралень, на овочах та фруктах, у молочній продукції.

          Поліомієліт неможливо вилікувати, але йому можна запобігти. Єдиний надійний спосіб запобігти захворюванню — вакцинація. Вакцини проти поліомієліту – одні з найбезпечніших та найефективніших. Реакції на вакцинацію практично немає. У вкрай поодиноких випадках можливе тимчасове підвищення температури тіла на 5-14 день після щеплення.

         Всі діти в Україні віком 2-4-місяці повинні бути вакциновані інактивованою вакциною, а у 6, 18 місяців, 6 та 14 років живою поліовакциною. Обидві вакцини, ІПВ та ОПВ, формують імунітет до поліомієліту. ІПВ запобігає розвитку клінічних проявів інфекції в разі потрапляння вірусу поліомієліту до центральної нервної системи, таким чином захищаючи від паралічу. ОПВ формує імунітет у кишківнику і таким чином захищає від зараження і запобігає передачі вирусу.

          Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей із хронічними захворюваннями, оскільки вони більш уразливі до інфекцій.

          Оральна поліовакцина (ОПВ) є єдиною ефективною зброєю проти поліомієліту під час спалаху цієї хвороби. Вона захистить дитину на все життя, якщо її буде застосовано кілька разів. Будь-яка дитина, яка пропустила вакцинацію, перебуває у групі ризику і може стати жертвою вирусу.

          Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує мандрівникам, які вирушають до країн, ендемічних за поліомієлітом, мати повну вакцинацію проти поліомієліту. Якщо дорослий ніколи не був щеплений проти поліомієліту, то виїжджаючи в країни, неблагополучні по цьому захворюванню,  йому рекомендується пройти триразову імунізацію проти поліомієліту.

          Майже за 30 років завдяки колективній імунізації по всьому світу захворюваність скоротилася на 99%. За оцінками експертів, за умови продовження вакцинації проти поліомієліту є шанс найближчими роками повністю ліквідувати циркуляцію поліовірусу в світі та позбутися цієї хвороби.

Щепленняпротиполіомієлітуможе і маєотриматикожнадитина.

Пам’ятайтетількищепленняможезахистити Ваших дітейвідзахворювання на поліомієліт і йоговажкінаслідки!