Вы сейчас просматриваете 25  квітня – Всесвітній день щитовидної залози

25 квітня – Всесвітній день щитовидної залози

Серед усіх захворювань залоз внутрішньої секреції патологія щитовидної залози посідає друге місце за поширеністю після проблем із підшлунковою залозою (цукрового діабету). За статистикою ВООЗ, приблизно кожен десятий житель нашої планети має порушення в роботі щитовидної залози і з кожним роком кількість нововиявлених захворювань збільшується. Головними причинами є несприятлива екологічна ситуація, незбалансоване харчування, стреси, спадковість, відсутність йодної профілактики серед населення.

          Щитовидна залоза (ЩЖ) найбільша в ендокринній системі людини. Основною функцією ЩЗ є вироблення тиреоїдних гормонів. Гормони ЩЗ стимулюють обмін речовин у всіх клітинах та регулюють практично кожен процес в організмі – від серцебиття до роботи репродуктивної системи.

          Наші розумові здібності, сон і апетит, фізична активність, маса тіла, міцність кісток скелета, робота серця та інших внутрішніх органів, статевий розвиток, стан шкіри та волосся, здатність виносити та народити здорову дитину – все це багато в чому залежить від її роботи.

           Щитовидна залоза намагається не афішувати свої вади. Часто симптоми, що показують порушення в її роботі, такі ж, як і при інших захворюваннях. Найчастіше люди скаржаться на підвищену стомлюваність, слабкість, безсоння, головний біль, зниження працездатності, дратівливість і навіть депресію, пояснюючи їх втомою. Вони навіть не здогадуються, що справа у щитовидній залозі.

           Захворювань щитовидної залози чимало, але практично всі вони, залежно від особливостей її зміни, можуть бути поділені на три групи:

Захворювання, щосупроводжуютьсяпідвищеним синтезом та/абосекрецієюїїгормонів, і в цьомувипадкуйдеться про тиреотоксикоз.

Симптомами тиреотоксикозу є:

o підвищена температура тіла;

o зниження маси тіла при звичайному або підвищеному апетиті;

o прискорене серцебиття, іноді і з порушеннями ритму;

o порушення сну;

o надмірна та постійна пітливість;

o дратівливість і запальність.

2. Захворювання, що супроводжуються зменшенням її гормонів – гіпотеріоз. Найчастіше гіпотеріоз протікає потай, під маскою інших хвороб. Тим не менш, при нестачі тиреоїдних гормонів в організмі уповільнюються всі метаболічні процеси і при цьому спостерігається:

o зниження працездатності, погіршення пам’яті та уваги;

o слабкість та стомлюваність;

o депресія;

o швидке збільшення у вазі;

o мерзлякуватість, набряклість;

o сухість шкіри, тьмяність і ламкість волосся

o у жінок, крім того, гіпотеріоз може спричинити порушення менструального циклу та стати причиною ранньої менопаузи.

Захворювання, щопротікають без змінифункціональноїактивностісамоїзалози, але при цьомуспостерігаютьсяморфологічнізміниїїструктури (утворення зобу, вузлів, гіперплазіїтощо).

Якщо Ви відзначили деякі з цих симптомів, то, можливо, у Вас є проблеми зі щитовидною залозою, зверніться на прийом до дільничного терапевта, який при необхідності направить Вас на консультацію до лікаря-ендокринолога.

            Сучасні умови проживання людей у ​​містах, де відбувається стрімкий розвиток промисловості, неминуче призводить до того, що вони все частіше спостерігаються захворювання щитовидної залози. Факт, що до них призводить нестача в організмі йоду, необхідного для синтезу гормонів щитовидної залози, вже давно став загальновідомим. Тільки люди не поспішають вдаватися до профілактичних заходів доти, доки захворювання не почне прогресувати та викликати дискомфортні, болючі відчуття. А дарма. Профілактика захворювань щитовидної залози є важливою у будь-якому віці.

          В нашій країні проводиться активна робота з ліквідації дефіциту йоду з використанням найефективнішого методу масової профілактики – йодованої солі. В даний час  налагоджено виробництво та забезпечено доступність йодованої солі, що дозволяє населенню отримувати достатню кількість йоду.

          Також, щоб звести до мінімуму порушення функцій щитовидної залози, необхідно мати у своєму щоденному раціоні продукти, багаті на йод:

  • Морепродукти – креветки, кальмар, морська капуста
  • Морська риба, особливо печінка тріски, пікша, лосось, хек, мінтай
  • Риб’ячий жир – найбільша концентрація йоду
  • М’ясо – грудка індички
  • Фрукти – яблука, включаючи насіння, фейхоа, хурма
  • Зелень – шпинат
  • Ягоди: журавлина, полуниця, чорнослив
  • Волоський горіх
  • Бобові та крупи: квасоля, горох, гречка, пшениця
  • Овочі – йод у малій концентрації – картопля, томати, морква, часник

Лікуваннязахворюваньщитовидноїзалозипотребуєкомплексноїтерапії та суворогоспостереженнялікаря. Іноді люди довічноприймаютьпрепарати, щонормалізуютьгормональний фон та сприяютьнормальнійроботіщитовидноїзалози. Залежновідступеня та складностізахворюваннявибираєтьсятерапія. Лікування не є швидким і легким, але при сумлінномувиконаннівсіхрекомендаційлікарябагато людей виліковувалисявідзахворювань щитовидки. Вартопам’ятати, щокращезапобігти, ніжпроводититривалелікування.