Невралгія трійчастого нерва давно користується сумною славою. Перші згадки про болісні напади, що сковують одну половину обличчя, зустрічаються ще в працях цілителя давнини Парацельса. З того часу ця неврологічна патологія вважається одним із найчастіших різновидів лицьового болю. І найсерйознішою.
Невралгія (з грецької мови буквально означає «біль у нерві» -повторювані напади інтенсивного, стріляючого, пекучого болю — відчуття ураження електричним струмом в одній половині обличчя, що супроводжуються онімінням цієї ділянки, частіше по ходу нижньої або верхньої щелепи, в області ока. Паралельно може початися сльозотеча та підвищене слиновиділення, які неможливо контролювати.
Наростання інтенсивності болю менше, ніж за 20 секунд, що часто призводить до спотворення виразу обличчя пацієнта. Заради уникнення болю хворі намагаються не рухати нижньою щелепою, обережно виконують рухи головою, приймають дивні пози у ліжку. Нерідко хворі не можуть навіть поїсти.
Інтенсивність зменшується протягом декількох секунд, потім з’являється пекучий біль тривалістю декілька секунд-хвилин. Біль повністю зникає між нападами, навіть коли вони інтенсивні й часті. Приступ болю може провокуватися холодним вітром та інтенсивним жуванням, і навіть — чищенням зубів.
Характерна клінічна картина і досі залишається основним критерієм для встановлення діагнозу «невралгія трійчастого нерва». Додаткові методи обстеження застосовуються для виключення інших можливих причин болю обличчя. У ряді випадків для виключення причини подразнення трійчастого нерва до плану обстеження пацієнта включають консультації інших фахівців.
Огляд стоматолога і оториноларинголога призначається, коли невралгія провокується запальними процесами: наприклад, карієсом, гайморитом. Також тригемінальна невралгія може бути наслідком інфекційного процесу (наприклад, враження вірусом герпесу), і в цьому випадку потрібна консультація інфекціоніста.
Трійчастий нерв часто стискається при зіткненні з судиною в кістковому каналі, тому для виключення нейросудинного конфлікту необхідно провести МРТ головного мозку. У деяких випадках, за даними МРТ-дослідження, може знадобитися консультація нейрохірурга.
Найбільше патологія характерана серед людей старшого віку. Молоді люди хворіють рідше, діти – в поодиноких випадках. Найбільше до цього захворювання схильні жінки віком від 50 років.
Лікування комплексне і включає медикаментозні та немедикаментозні методи. Терапія спрямована на усунення причини подразнення нерва, зменшення набряку, поліпшення живлення тканин, зняття запалення, усунення больового синдрому.
Немедикаментозні методи лікування (фізіотерапія, голкорефлексотерапія, ЛФК) дозволяють значно зменшити симптоми
прояви захворювання. Фізіотерапія добре доповнює стандартний курс терапії і може позитивно впливати на тривалість ремісії.
Потрібно відзначити, що звичайні знеболювальні препарати не усувають напад тригемінальної невралгії, підбір схеми лікування здійснює лікар. У деяких випадках для усунення нейросудинного конфлікту може знадобитися хірургічне втручання.
Специфічної профілактики невралгії не існує. Лікарі рекомендують, якщо можливо, лише виключити вплив на тіло тих факторів, які можуть призвести до запалення нерва: не допускайте переохолодження, особливо влітку при використанні вентиляторів та кондиціонерів.
Попередження розвитку невралгії трійчастого нерва спрямоване на профілактику запальних захворювань ротової порожнини, ЛОР-органів, зміцнення імунітету та своєчасне виявлення і лікування хронічних захворювань.
З появою симптомів не варто займатися самолікуванням, краще відразу зверніться до лікаря. Звернення до лікаря та реалізація його призначень дозволяє ефективно боротися з хворобою та досягти тривалої ремісії.
Медики нагадують, щопотрібнодужедбайливоставитися до свогоздоров’я, не запускатилікуваннязахворювань та не нехтувативідвідуваннямфахівців.