Пухлини мозку щорічно вражають близько 250 тис. людей, становлячи близько 2% від усіх випадків раку.
Мозок – важливий орган, що контролює діяльність організму. Патологічні, навіть доброякісні новоутворення, що утворюються в ньому, здавлюють навколишні тканини, що негативно відбивається на якості життя хворого.
Пухлину головного мозку можна визначити як зростання аномальних клітин у головному мозку, які безконтрольно розмножуються. Такі види раку, доброякісні чи злоякісні, чинять тиск на череп, що може призвести до пошкодження мозку та небезпечно для життя.
Пухлини головного мозку діляться на дві категорії: первинні та вторинні. Первинна пухлина головного мозку виникає у головному мозку. Більшість з них мають тенденцію бути доброякісними, проте небезпечними для життя, враховуючи особливі характеристики черепа як твердої оболонки.
Вторинна пухлина головного мозку є метастатичною за своєю природою, що означає, що це рак, який поширився на мозок з іншого органу або органів. Вторинна пухлина головного мозку завжди є злоякісною. Найбільш поширені види раку, здатні метастазувати в мозок – рак молочної залози, нирок, легені та шкіри.
Існує багато різних видів пухлин, але всі мають схожі прояви, які в основному залежать від розташування та розміру новоутворення:
• головний біль, який змінив свій характер і не реагує на звичні знеболювальні препарати;
• постійне неприємне відчуття нудоти;
• судоми;
• порушення рівноваги та поява незграбності;
• поява вираженого запаморочення;
• поява слабкості однієї сторони тіла;
• порушення чутливості або паралічу частини тіла;
• різке погіршення пам’яті;
• проблеми мови;
- погіршення зору;
- зміни у поведінці, складність контролювати вираз обличчя;
- зміни сну, уваги;
- періодичні та дедалі частіші напади втрати свідомості.
З усіх пухлин, що діагностуються, дві третини відносяться до доброякісних. На відміну від злоякісних вони розвиваються досить повільно, не вражають тканини, що знаходяться поруч. Що стосується раку головного мозку, то ця пухлина входить до категорії складних для діагностики та лікування.
Видипухлинмозку .
До найбільш поширених видів пухлин в головному мозку належать:
- внутрішньомозкові пухлини (власне пухлини мозку). Це астроцитоми та гліобластома;
- пухлина оболонок мозку — менінгіома;
- пухлина черепно-мозкових нервів — невринома;
- метастази в головному мозку.
Це далеко не повний перелік патологій, які в медицині називають пухлинами центральної нервової системи. Перераховані види пухлин головного мозку найчастіше зустрічаються у дорослих.
Лікарі відзначають, що багато пацієнтів звертаються до лікарні, лише коли починають підозрювати у себе інсульт, ослаблення зору чи деменцію. Інші звертаються по допомогу лише за наполяганням родичів.
Діагностика включає:
• неврологічне обстеження (стан рефлексів, визначення рухової функції кінцівок, чутливості шкіри);
• магнітно-резонансне дослідження – визначає місце і тип враження (доброякісний чи злоякісний характер пухлини), швидкість поширення. Така інформація дозволяє прийняти рішення щодо подальшого лікування.
Успіх у лікуванніпухлин головного мозку залежить від типу пухлини. При доброякісному характері операція може призвести до одужання. Якщо доброякісна пухлина знаходиться в такому місці, що її неможливо повністю видалити, допомагає гамма-ніж. Коли пухлиною уражені тканини головного мозку, то все набагато складніше, доводиться підходити до лікування комплексно, використовуючи хірургію, променеву та хіміотерапію.
Незважаючи на успіхи сучасної медицини, прогнози виживання при раку мозку залишаються низькими — 40% пацієнтів живуть більше року після встановлення діагнозу, і менше 20% — довше за п’ять років.
П’ятирічне виживання пацієнтів із раком мозку за останні 40 років зросло з 22,4% до 35%.
Завдяки сучасним методикам хірургії операції на мозку стають все менш травматичними, тому реабілітаційний період переноситься пацієнтом легше й він може швидше повернутися до звичного життя
Лікарі наполягають на важливості дотримання правил здорового способу життя для зменшенняризикупухлинмозку:
- здорове харчування та вживання натуральних продуктів, овочів, фруктів, ягід та горіхів;
- відмова від енергетичних коктейлів, алкоголю, тоніків та кави у надмірній кількості;
- уникнення стресових ситуацій;
- достатній здоровий сон, що сприяє відновленню мозку;
- повноцінний відпочинок;
- уникати ризику впливу хімічних речовин на робочому місці та радіації.
Оцінюючиситуацію, лікарідійшливисновку –
хворим на пухлину головного мозку просто не пощастило. Тому слідстежити за своїмздоров’ям, періодичнопроходитимедичнийогляд. Якщопацієнтивчасноприходять до лікаря та починаютьлікування, то шанси на одужаннядужевисокі.