Ви зараз переглядаєте Загальний аналіз крові: від “А” до “Я”

Загальний аналіз крові: від “А” до “Я”

  • Категорія запису:Новини

Уявіть, ви прийшли до лікаря і розповідаєте про все, що вас турбує: постійно втомлюєтесь, погано спите, періодично хворієте і вам просто погано. Що далі? Давайте розбиратись…

Хороший лікар порадить вам відразу здати загальний аналіз крові. «Для чого? – подумаєте ви. – Невже важко виписати жменю «чарівних пігулок», а потім відпустити мене додому?!». Так, це дійсно простіше, бо не потрібно інтерпретувати отриманий результат й ставити собі питання: «Чому саме так?». Але чи є це правильним підходом до справи?

“Ви повинні знати що загальний аналіз крові – це повноцінний набір цінної інформації і його потрібно здавати два рази на рік. При цьому, бажано, це робити в одній й тій самій лабораторії для розуміння динаміки процесів в організмі»,- розповідає спеціалістка з клінічної лабораторної діагностики КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Наталія Сергіівна Набока.

Отже, існує кілька назв одного і того самого дослідження: загальний аналіз крові (скорочено ЗАК) або клінічний чи розгорнутий аналіз крові. У нашому медзакладі «розгорнутий» і «загальний» – синоніми, бо підрахунок лейкоцитарної формули здійснюється для всіх пацієнтів без винятку.

Коли вам чи вашій дитині радять здавати загальний аналіз крові:
– під час вагітності: відповідно до зміни кількості еритроцитів, тромбоцитів, лейкоцитів, співвідношення їх різновидів, рівня гемоглобіну, швидкості осідання еритроцитів у крові можна визначити стан організму вагітної жінки
– перед щепленням: для того, щоб переконатися у відсутності запального процесу організму
– коли лікар має підозру на гематологічну патологію
– при ГРВІ для диференціації бактеріальної та вірусної інфекції
– за умов підозри на глистяну інвазію
– під час чергового медогляду

Як саме робиться ЗАК?
Кров можна брати як з вени, так і з пальця, отримуючи венозну або капілярну кров, відповідно. Теоретично, між ними є відмінність, але на практиці вона невелика. Проте, якщо ви здаєте кров кілька разів протягом одного захворювання (наприклад, до і після лікування ГРВІ), бажано дотримуватись однакових умов під час забору. До речі, жінкам не варто здавати кров під час «критичних днів», адже це спотворює результат.

«Що відбувається після того, як ви здали кров? Маркована пробірка з вашою кров’ю потрапляє у лабораторію, де практично всі показники, крім ШОЕ та лейкоцитарної формули, виконує гематологічний аналізатор. Чому ми довіряємо йому вашу кров? Тому що у нашій лабораторії існує багаторівнева система якості, й кожного дня правильність і точність роботи цієї машини ретельно перевіряють», – додає спеціалістка з клінічної лабораторної діагностики вищої категорії із 28-річним досвідом роботи Наталія Набока.

І ось результат готовий! Ви можете отримати його у поліклініці у свого лікаря або ж, якщо вам не хочеться виходити з дому, то результат можна легко відшукати в особистому кабінеті у програмі «Helsi».

Що ви бачите на цьому бланку?
У першій графі – перелік показників, що входять до ЗАК:
– лейкоцити (WBC)
– еритроцити (RBC)
– гемоглобін (HGB)
– гематокрит (HCT)
– середній об’єм еритроцита (MCV)
– середній вміст гемоглобіну в еритроциті (MCH)
– середня концентрація гемоглобіну в еритроциті (MCHC)
– тромбоцити (PLT)
– ширина розподілу еритроцитів (RDW-CV)
– швидкість осідання еритроцитів – ШОЕ (ESR)
– лейкоцитарна формула (паличко-ядерні нейтрофіли – BAND, сегментоядерні нейтрофіли – NEUT, лімфоцити – LYMPH, моноцити – MONO, еозинофіли – EO, базофіли – BASO)

«У графі «Нормальні показники» прописані межі норми відповідно до віку пацієнта і статі. Виняток можуть складати лише вагітні жінки. Справа в тому, що вагітність у кожної жінки протікає по-різному, тож не існує певних розроблених норм», – пояснює Наталія Набока.

Здати загальний аналіз крові можливо кожного дня з 8:00 до 9:30 надщесерце в лабораторії КНП «Міська лікарня №9» ЗМР (Щаслива/Дудикіна 1/6), а також у лабораторії «Філії №1», що розташована у Хортицькому районі (Запорізького Козацтва, 25).