Ви зараз переглядаєте З 12 по 18 березня 2024 року – Всесвітній тиждень знань про мозок

З 12 по 18 березня 2024 року – Всесвітній тиждень знань про мозок

  • Категорія запису:Новини

Щорічно він відзначається у всьому світі за ініціативою «Товариства нейронаук». Мета – популяризація досягнень медицини та пропаганда важливості вивчення мозку.

Головний мозок є головним органом центральної нервової системи людини. Незважаючи на прогрес медицини, на зроблені наукові відкриття у цій сфері, у тому числі в галузі дослідження головного мозку, нервова система людини досі залишається тією областю, дослідження котрої продовжується. Саме головний мозок та множинні аспекти, пов’язані з його роботою, продовжують залишатися загадкою.

Вчених завжди цікавила будова мозку розумних людей і геніїв. Цілком логічно, що він повинен відрізнятися або фізіологічно (наприклад, звивин більше), або розмірами. Перші спроби анатомічного вивчення були зроблені ще 200 років тому на медичних факультетах європейських університетів (багато видатних умів залишали свій мозок на благо науки).

Але жодних ознак геніальності виявлено не було, хоча дуже старалися — всі мізки виглядають більш-менш однаково. На даний момент вважається, що у геніїв мозок просто по-іншому працює. Наприклад, зв’язки між нейронами швидше, краще аналізується інформація, ефективніше працює пам’ять і таке інше. Сукупність цих та багатьох інших факторів у результаті дає геніальність, хоча зовні мозок нічим не відрізняється від середньостатистичного. Більше того, у багатьох геніїв він ще й менший за звичайний. Один із випадків, коли кількість не характеризує якість.

«Від роботи мозку безпосередньо залежить якість нашого життя: коли в голові туман, ви відчуваєте втому та нездатність мислити ясно. Турбота про мозок – це внесок у здоров’я загалом», – каже лікар-невропатолог неврологічного відділення (поліклініки Філії №1 Хортицького району) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Дмитро Іванович Настека.

Фахівці розробили основні принципи, котрих потрібно дотримуватись, щоб зберегти мозок здоровим:
– для харчування клітин сірої речовини корисно їсти продукти насичені жирними кислотами – грецькі горіхи, морепродукти (ікра, печінка тріски, устриці, водорості, риба), лляне насіння та олія з нього, насіння шавлії, боби сої;
– слід пам’ятати, що шоколадний запах активує роботу мозкових клітин, покращує пам’ять й стимулює мислення при вирішенні складних завдань;
– куркума особливо корисна у літньому віці, оскільки вона запобігає руйнуванню нервових клітин та прискорює їх відновлення. Основна її дія спостерігається на кору головного мозку, яка відповідає за пам’ять.
– також для хорошої роботи мозку необхідне його нормальне кровопостачання, отже, здорові судини. Для прискорення провідності в нервових закінченнях та поліпшення постачання мозку киснем необхідні вітаміни групи В (міститься в дріжджах, злаках, хлібі грубого помолу, сухофруктах, горіхах та бобових, печінці, нирках, яловичині, баранині, яєчному жовтку та молоці), а незамінні амінокислоти, і в першу чергу триптофан, фенілаланін та лейцин містяться в овочах, зелені, фруктах, горіхах, молоці та м’ясі.

«Втім, загальними рекомендаціями для підтримки здоров’я головного мозку є здоровий спосіб життя, відмова від шкідливих звичок, здоровий сон, здорове харчування, ходьба, прогулянки на свіжому повітрі або фізичні тренування. А ще – постійний тренінг мозку через вирішення нестандартних завдань, пошуків рішення, спілкування з високоінтелектуальними людьми й розумова діяльність (читання, вирішення кросвордів, головоломок тощо)», – зазначив лікар-неропатолог Дмитро Настека.

Наш мозок має феноменальні можливості, і ви можете ними повною мірою скористатися – потрібно тільки дати йому необхідні засоби. І трохи підтримати його працездатність. Це легко…