Ви зараз переглядаєте Сезон грипу та ГРВІ 2023/24 (часті питання)

Сезон грипу та ГРВІ 2023/24 (часті питання)

  • Категорія запису:Новини

Із 40 тижня 2023 року в Україні розпочався епідемічний сезон гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), який триватиме до 20 тижня 2024 року. Це період, протягом котрого зростає кількість респіраторно-вірусних сезонних захворювань, в тому числі і грипу.

Грип – гостра вірусна інфекційна хвороба, яка характеризується появою респіраторного синдрому з явищами трахеобронхіту, вираженою інтоксикацією та гарячкою.

Поширюється грип переважно крапельним шляхом. Рідше людина може заразитися грипом, торкаючись поверхні або предмета, на якому є вірус грипу, а потім торкається власного рота, носа або очей. Пік захворюваності на грип, як правило, припадає в Північній півкулі (зокрема, й в Україні) на січень або лютий», – розповідає лікарка-спеціалістка за спеціальністю «Інфекційні хвороби» відділу інфекційного контролю КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Наталія Олегівна Фоміна.

До груп медичного ризику виникнення ускладнень та тяжкого перебігу грипу належать:
• люди віком від 60 років;
• діти від 6 місяців;
• люди з хронічними захворюваннями;
• люди з надмірною вагою;
• люди з ослабленим імунітетом;
• вагітні;
• люди з імуносупресивними станами, онкологічними хворобами, ВІЛ;
• хворі на активний туберкульоз та із залишковими змінами після туберкульозу тощо.

До груп епідемічного ризику відносяться:
– медичні працівники;
– військовослужбовці;
– продавці;
– водії громадського транспорту;
– працівники, які працюють в установах, які доглядають за людьми похилого віку або особами з обмеженими можливостями тощо.

«Найкращий спосіб зменшити ризик захворювання на грип та виникнення потенційно серйозних ускладнень є вакцинація», – каже лікарка вищої категорії із 22 річним досвідом роботи Наталія Фоміна.

Оскільки штами вірусу грипу постійно змінюються, склад вакцин переглядається щорічно. Саме з метою вивчення циркуляції вірусів грипу та включення актуальних штамів до вакцин, ВООЗ було організовано Глобальну мережу центрів епіднагляду, до яких направляються зразки від пацієнтів. За результатами їх дослідженнями ВООЗ визначає, які штами будуть найбільш поширеними протягом майбутнього сезону грипу та надає рекомендації виробникам вакцин.

В Україні доступні дві вакцини від грипу: «GC Flu Quadrivalent» ДЖІ СІ ФЛЮ КВАДРИВАЛЕНТ (Корея) та «VAXIGRIP TETRA» ВАКСІГРИП ТЕТРА (Франція). До складу вакцин входять всі актуальні для поточного сезону штами. Обидві вакцини безпечні та ефективні! Це інактивовані вакцини (тобто не містять живого збудника), тому захворіти грипом внаслідок проведення вакцинації неможливо.

«Найкраще робити щеплення у вересні – листопаді, ще до початку епідемічного сезону. Адже захисні антитіла починають формуватися приблизно через 2 тижні після вакцинації, що забезпечує тривалість захисту людини від інфекції до 6-12 місяців», – додає Наталія Фоміна.

Однак, фахівці рекомендують проводити щеплення впродовж всього епідемічного сезону, доки в наявності є вакцина для даного сезону.

Особам, які перехворіли на грип в поточному або в минулих епідсезонах, все одно рекомендовано пройти щеплення актуальною для поточного сезону вакциною, адже зараження одним штамом вірусу не створює імунітет до інших штамів. Для оптимального захисту необхідна щорічна вакцинація проти грипу, тому що імунний захист людини від вакцинації з часом знижується.

Які переваги вакцинації проти грипу?
1. Вакцинація проти грипу може вберегти вас від захворювання на грип.
2. Вакцинація проти грипу зменшує тяжкість захворювання у людей, які отримали щеплення, але все одно захворіли.
3. Вакцинація проти грипу є важливим засобом профілактики для людей із певними хронічними захворюваннями.
4. Вакцинація проти грипу під час вагітності допомагає захистити вагітних від грипу під час і після вагітності та допомагає захистити їхніх немовлят від грипу в перші кілька місяців життя.
5. Вакцинація також може захистити людей навколо вас.

Протипоказами до вакцинації є:
– діти віком до 6 місяців;
– наявність в анамнезі важкої алергічної реакції (анафілаксії) на попередню дозу вакцини;
– гіперчутливість до будь-якої діючої речовини та допоміжної речовини або до будь-якого компонента вакцини, такого як компоненти курячих яєць (овальбумін, курячий білок), неоміцин, формальдегід та октоксинол-9.

Вакцинацію слід відкласти у разі захворювання, що супроводжується помірним або значним підвищенням температури (вище 38,0 °С), або гострого захворювання.

Перед проведенням вакцинації необхідно отримати консультацію сімейного лікаря, який вирішує чи є протипокази для проведення щеплення на момент огляду та надає відповідний дозвіл.

Тож, піклуйтесь про своє здоров’я та дослухайтеся до порад фахівців!