Чи знаєте ви про таке захворювання, котре вражає виключно прекрасну половину людства, виявляє себе болями, про котрі не заведено говорити, розвивається повільно, ховаючись під масками інших станів? Більше про підступну хворобу розповіла лікарка-гінекологиня Ліана Фоменко.
«Ендометріоз зустрічається у жінок різного віку. У тому числі й молоді. Кожна десята жінка репродуктивного віку страждає на ендометріоз. Ендометріоз застає жінку у роки розквіту, коли потрібно вчитися, працювати, створювати сім’ю та народжувати дітей. Через це захворювання всі плани опиняються під загрозою: жінку турбують біль, порушення менструального циклу, безплідність. Причому вогнища ендометріозу можуть бути будь-де – у матці, трубах, очеревині, кишківникові, сечоводах», – каже лікарка-гінекологиня гастрохірургічного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ліана Валентинівна Фоменко.
Підступність хвороби полягає в тому, що її не завжди легко діагностувати. Жінка може страждати від хронічного тазового болю, котрий посилюється перед менструацією й під час статевого акту, спостерігатись у гінеколога, хірурга, але причину болю встановити вдається не завжди.
При ендометріозі порушується імунітет, підвищується концентрація речовин, що пригнічують рухливість сперматозоїдів, блокують запліднення яйцеклітини. Таким чином, безпліддя при ендометріозі обумовлено двома причинами – спайками та несприятливим для запліднення середовищем. Узагальнюючи сказане, можна зробити висновок, що в такому разі безпліддя нерідко може бути подолано лише за допомогою ЕКЗ.
У 5 випадках з 1000 ендометріоз здатний переродитися у злоякісне утворення!
Можливі ознаки ендометріозу:
– скорочення тривалості менструального циклу, порушення циклу у вигляді рясних менструацій та міжменструальних кров’яних виділень;
– порушення обміну речовин, що насамперед проявляється у значному додаванні ваги, ожирінні;
– підвищення рівня вмісту естрогенів (визначається спеціальними аналізами);
– болі внизу живота і в попереку, які спочатку пов’язані з менструацією, а з розвитком захворювання – постійні;
– безпліддя, не пов’язане з іншими причинами.
«Зараз немає ліків, що повністю виліковують ендометріоз, але є методи, котрі допомагають полегшити симптоми (знеболювальні, гормональні препарати, оперативне лікування та ін.). Лікування лікар підбирає індивідуально залежно від форми ендометріозу та репродуктивних планів. Терапія ендометріозу – це комплекс заходів, які включають коригування способу життя, гормональну терапію та симптоматичне лікування. Головне пам’ятати, всі жінки різні, тому й підхід має бути індивідуальним із професійним лікарем, якому ти довіряєш», – зазначає Ліана Фоменко.
За словами лікарки-гінекологині, для профілактики ендометріозу візити до гінеколога повинні мати системний характер – не рідше одного разу на пів року. Також слід своєчасно лікувати хвороби статевих органів, навіть незначні. Молодим жінкам необхідно уникати використання внутрішньоматкової контрацепції у випадках несприятливої спадковості щодо ендометріозу.
«Наше завдання зробити все можливе, щоб у вас народжувалися здорові діти, а ви, їхні батьки, були щасливими. Лікарі КНП «Міська лікарня №9» ЗМР пропонують своїм пацієнтам унікальні можливості. Все, що потрібно, аби використати наш багаторічний досвід – зателефонувати й записатися на прийом», – додала Ліана Фоменко.
Бережіть себе та будьте здорові!
Контакти гастрохірургічного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР:
+380966530053 (08:00-16:00)
+380961511741 (в.о. завідувач відділення)
#ендометріоз #гінекологія #гастрохірургія #гастрохірургічневідділення #9міськалікарня #9міськалікарнязапоріжжя #медицина #медициназапоріжжя