Ви зараз переглядаєте 22 лютого відзначають Всесвітній день боротьби з енцефалітом

22 лютого відзначають Всесвітній день боротьби з енцефалітом

  • Категорія запису:Новини

Цей день було затверджено у 2013 році з ініціативи Всесвітнього товариства енцефаліту. Його мета – нагадати людям про небезпеку цього захворювання та запобігати виникненню нових випадків зараження.

«Переносниками вірусного енцефаліту є кліщі. До зараження кліщовим енцефалітом сприйнятливі усі люди, незалежно від віку та статі. Провідний механізм передачі – через укус чи присмоктування кліща, рідше – при вживанні некип’яченого молока від хворої тварини. Також можна заразитись при попаданні збудника на шкіру при роздавлюванні кліща», – розповідає лікарка-інфекціоністка терапевтичного відділення (поліклініки) КНП “Міська лікарня №9” ЗМР Галина Миколаївна Горошко.

Захворювання протікає дуже тяжко. Воно вражає центральну нервову систему і може довести до інвалідності чи летального результату.

Після укусу кліща вірус розмножується в тканинах, проникає у лімфовузли та кров. При попаданні його в кров відбувається формування грипоподібних симптомів. Вірус проникає через гематоенцефалічний бар’єр та вражає мозкову тканину – виникають неврологічні симптоми.

Перші ознаки хвороби:
– зазвичай через тиждень після раптово з’являється головний біль;
-нудота;
– блювання без полегшення;
– підвищення температури тіла до 39-40 °;
– виражена слабкість.

«Потім приєднуються мозкові симптоми: параліч кінцівок, косоокість, біль по ходу нервових закінчень, судоми, непритомність», – каже лікарка-інфекціоністка вищої категорії.

Активність кліщів спостерігається з початку квітня до кінця жовтня та посилюється пропорційно до підвищення температури зовнішнього середовища.

Наближається весна, а це означає, що настав час нагадати про важливі неспецифічні методи захисту від кліщового енцефаліту. До них належать: використання спеціального захисного одягу для прогулянок лісом у сезон активності комах, обробка відкритих ділянок тіла спеціальними акарицидними засобами. Варто також пам’ятати, що домашні тварини можуть бути переносниками кліщів і також не застраховані від захворювання. Кліщ може зачепитися за шерсть і згодом опинитися у вас вдома. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ також:
сидіти та лежати на траві, заносити до приміщення свіжі квіти, гілки, одяг, на яких можуть опинитися кліщі, знімати кліщів з одягу чи свійських тварин без рукавичок, роздавлювати знятого кліща.

«На сьогодні існує безліч варіантів лікування наслідків енцефаліту, проте найефективнішим залишається вакцинація. Не варто покладатися на власне щастя, краще запобігти небезпечному захворюванню заздалегідь, а найкращим часом для цього є останні зимові місяці», – додає Галина Горошко.

Для тих, хто не має щеплень проти кліщового енцефаліту або тих, хто отримав неповний курс вакцинації, важлива неспецифічна профілактика.
ВАЖЛИВО! Ввести в першу добу після укусу кліща, але не пізніше 72 годин, протикліщовий імуноглобулін у травмпункті або поліклініці.
Лютий – останній місяць зими. І, здається, що до пробудження кліщів ще дуже далеко, однак, саме зараз саме час подбати про себе та своїх близьких: зробити щеплення від кліщового енцефаліту!

Дбайте про власне здоров’я завжди самостійно! Та не зволікайте зі зверненням до лікарів у разі погіршення самопочуття!