Ви зараз переглядаєте 25 вересня – Міжнародний день поінформованості про атаксію

25 вересня – Міжнародний день поінформованості про атаксію

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Новини

Атаксія – порушення координації рухів. Цей стан супроводжується порушенням узгодженості рухів та моторики. Атаксія – не самостійне захворювання, а характерний симптом більш ніж трьохсот дегенеративних процесів, що включають, окрім атаксії, безліч інших симптомів (деформації скелета, хвороби серця, диплопія, дизартрія, м’язова дистонія, діабет, порушення чутливості, інфекції легень через задуху, лімфоми та лейкемії тощо).

«Атаксія зазвичай виникає в результаті пошкодження мозочка, який розташований в основі мозку і відповідає за керування: балансом при ходьбі та сидінні, координацією кінцівок, рухом очей, мовленням», – пояснює лікарка-неврологиня неврологічного відділення КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Ольга Дмитрівна Демченко (Ольга Демченко).

Ушкодження даної ділянки мозку може статися в результаті травми або хвороби (набута атаксія) або через дегенерацію мозочка чи спинного мозку в результаті спадкового дефектного гена (спадкова атаксія). Іноді у разі ідіопатичної мозочкової атаксії лікарі не можуть виявити явної причини ушкодження мозочка.

Придбана атаксія може мати широкий спектр потенційних причин, у тому числі:
– тяжка черепно-мозкова травма;
– бактеріальна інфекція головного мозку, така як менінгіт або енцефаліт;
– вірусна інфекція – деякі вірусні інфекції, такі як вітряна віспа або кір, можуть поширювати на мозок стан, який порушує кровопостачання головного мозку, такі як інсульт або транзиторна ішемічна атака (ТІА);
– дитячий церебральний параліч;
– розсіяний склероз;
– стійке тривале зловживання алкоголем;
хронічні захворювання щитовидної залози;
– дефіцит вітаміну B12;
– пухлини головного мозку;
– деякі токсичні хімічні речовини, такі як ртуть і розчинники можуть викликати атаксію, якщо людина піддається їх постійному впливу;
– препарати, такі як бензодіазепіни, можуть іноді викликати атаксію як побічний ефект.

«Якщо ви почали відчувати проблеми з рівновагою та координацією, труднощі при ходьбі, розмові чи ковтанні – це є підставою для звернення до медзакладу по допомогу», – каже лікарка-неврологиня вищої категорії Ольга Демченко.

Лікар проведе первинний збір анамнезу та направить хворого зробити базові аналізи крові та сечі, щоб виключити інші можливі причини цієї симптоматики.
Якщо симптоми припускають, що, можливо, пацієнт страждає на атаксію, його направлять на консультацію до невролога та генетика. Діагностика атаксії вимагатиме комплексного підходу.

Лікування атаксії
У більшості випадків не існує ліків від атаксії, але для контролю симптомів необхідна підтримуюча терапія. Вона може включати такі протоколи:
– логопедія для вирішення проблем із мовою та ковтанням
– фізіотерапія для вирішення проблем з рухом
– працетерапія, яка допоможе впоратися з повсякденними проблемами
– препарати для контролю роботи м’язів, сечового міхура, серця та очей.

Профілактика захворювання:
– дотримуйтесь рекомендацій лікаря щодо лікування та режиму дня;
– регулярно проходьте медичні огляди;
– дотримуйтесь рекомендацій фізіотерапевта або фахівця з реабілітації;
– підтримуйте здоровий спосіб життя (правильне харчування, достатній відпочинок та уникнення шкідливих звичок).

Пам’ятайте, вартість здоров’я знає лише той, хто його втратив. Бувайте здорові!