Ви зараз переглядаєте 27 лютого – День поінформованості про аносмію

27 лютого – День поінформованості про аносмію

  • Категорія запису:Новини

Аносмія – часткова чи повна втрата процесу нюху. Багато хто вже знає, що це одна з ознак коронавірусної інфекції. Такий симптом з’являється через те, що вірус вражає епітелій носоглотки, нюхового нерва і дрібних судин, що кровопостачають носоглотку.

У поодиноких випадках люди народжуються без нюху. Цей стан лікарі називають станом вродженої аносмії. Аносмія може з’являтися із віком у здорових людей.

«Аносмія негативно впливає на якість життя людей, наприклад, не даючи їм можливості повноцінно насолоджуватися їжею та напоями, оскільки відсутність нюху позначається і на сприйнятті смаків. Така дисфункція призводить до того, що багатьом пацієнтам навіть доводиться відмовлятися від деяких продуктів», – розповідає лікарка отоларингологічного відділення (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Вероніка Олегівна Бондаренко.

Аносмія може бути тимчасовою або залишитися назавжди. Це залежить від того, на якому з етапів уловлювання запахів стався збій.

Основні причини втрати нюху:
– ураження всередині носової порожнини та патологічні процеси на рівні нюхових рецепторів – це може бути сезонна алергія, поліпи носа та придаткових пазух, респіраторні вірусні інфекції, тривале вдихання токсичних речовин або тривалий прийом судинозвужувальних крапель;
– залучення до патологічного процесу нюхових шляхів у головному мозку – такий механізм спостерігається при черепно-мозкових травмах, хворобі Альцгеймера, розсіяному склерозі, інфекційному ураженні мозку, гіпертонічній енцефалопатії тощо.

«Вкрай рідко аносмія може вказувати на наявність пухлини в головному мозку, порожнині носа або параназальних пазухах, тому цей симптом не можна ігнорувати. А розібратися в ситуації допоможе отоларинголог, за потреби будуть залучені й інші фахівці», – додає Вероніка Бондаренко.

Порушений нюх може поєднуватися з такими симптомами:
– проблеми із пам’яттю;
– двоїння в очах;
– складнощі при ковтанні;
– проблеми із мовою;
– нежить;
– кашель;
– загальна слабкість тощо.

Різна комбінація симптомів допомагає лікареві диференціювати периферичну (порушення на рівні нюхових рецепторів та нервових волокон) аносмію від центральної (пов’язана з ураженням головного мозку на рівні нюхового центру). Іноді втрата нюху говорить про справді серйозні захворювання, і чим раніше буде поставлено діагноз, тим вищі шанси одужати.

Підібрати оптимальну схему лікування та корекцію наявних порушень нюху допоможе отоларинголог. Після детального обстеження лікар встановить причину аносмії та підкаже, як її усунути.

Фахівці КНП «Міська лікарня №9» ЗМР надають передову отоларингологічну допомогу для того, щоб ви відчули всі аромати навколишнього світу!