Кожен із нас стикається з вірусами багато разів у житті, а більшість випадків сезонних застуд викликано саме вірусами.
Уявлення про віруси, як тільки про збудників хвороб, далеке від дійсності. Абсолютна більшість вірусів не приносить видимої шкоди господарям (віруси-симбіонти). З їхньою допомогою відбувається обмін генетичною інформацією між різними біологічними видами. Вони виступають як основний переносник генів у біосфері. На розвиток кожного біологічного виду протягом еволюції віруси надавали вирішальний вплив. Вони є двигунами еволюції.
Мета вірусу – створення безлічі копій себе, щоб інфікувати інші клітини! Деякі віруси можуть «сховатися» усередині клітини. Це для того, щоб ухилитися від захисних реакцій та імунної системи господаря, або просто тому, що продовження реплікації не входить до інтересів вірусу. Це вміння ховатися називається латентністю. Протягом певного часу вірус не дає початку нащадкам і залишається неактивним доти, доки зовнішній стимул, наприклад, світло чи стрес, не активує його.
«Існують різні шляхи поширення вірусної інфекції: повітряно-крапельний (кашель, чхання), зі шкіри на шкіру (при дотиках та рукостисканнях), зі шкіри на продукти (при дотику до їжі брудними руками віруси можуть потрапити до травної та дихальної системи), через рідкі середовища організму (кров, слину та інші)», – розповіла лікарка-інфекціоністка терапевтичного відділення №2 філії №1 (поліклініки) КНП «Міська лікарня №9» ЗМР Маргарита Сергіївна Сьомченко.
Лікарка-інфекціоністка каже: еволюція вірусів відбувається на наших очах. Епідемії супроводжували людину з давніх часів. Мільйони людей на різних континентах загинули від віспи та «іспанського грипу». Епідемії цих хвороб іноді були настільки спустошливими, що в деяких містах, селах та селах помирало майже все населення. А коли вірус винаходить нову зброю, виникає пандемія.
Для кожного вірусу можлива наявність не одного, а кількох шляхів зараження. Також якщо для одних вірусів характерна сезонність, то інші циркулюють в природі цілий рік, що наражає на небезпеку людину кожен день.
За словами Маргарити Сьомченко, віруси – це живі організми, уникнути котрих неможливо. Будь-які запобіжні заходи не дають 100% гарантії захисту від вірусів. На сьогодні найрозумнішим способом профілактики вірусних інфекцій є вакцинація.
«Крім вакцинації не варто забувати про важливі заходи запобігання інфекційним хворобам, такі як забезпечення безпеки води, продовольчої сировини, харчових продуктів, виконання встановлених санітарних вимог у місцях зберігання та приготування їжі, а також суворе дотримання правил особистої гігієни (миття рук, носіння масок та одноразових рукавичок на вулиці)», – додала лікарка-інфекціоністка.
Профілактичний прийом противірусних лікарських засобів можливий за призначенням лікаря. Антибіотики прописуються фахівцем лише у разі приєднання бактеріальної інфекції.
Бережіть себе та будьте здорові!