Ви зараз переглядаєте 4 січня –  Всесвітній день абетки Брайля.

4 січня – Всесвітній день абетки Брайля.

  Генеральна Асамблея ООН проголосила 4 січня  Всесвітнім днем абетки Брайля. Цього дня народився Луї Брайль, французький тифлопедагог, який прославився як творець рельєфно-крапкового шрифту для незрячих. Луї Брайль був ще й талановитим музикантом, викладав музику незрячим і слабозорим людям, розробив шрифт для запису нот.

         Держави – члени ООН – нагадали про те, що, згідно з Конвенцією про права інвалідів, азбука Брайля є засобом спілкування сліпих і відіграє найважливішу роль у їх освіті, доступі до інформації та реалізації права на свободу вираження поглядів та переконань.

         Азбука Брайля стала одним з найважливіших винаходів та інструментів, що дозволяють реалізовувати сліпим і людям з вадами зору право на спілкування, свободу вираження своїх думок і поглядів, переконань, а також доступ до творів світової культури та наукових знань, долати соціальні бар’єри на шляху до розвитку.

        Що таке абетка Брайля?

        Для зображення букв у шрифті Брайля використовуються шість точок. Крапки розташовані у два стовпці. При написанні крапки проколюються, і оскільки читати можна тільки по опуклих точках, “писати” текст доводиться на звороті аркуша. Текст пишеться праворуч наліво, потім сторінка перевертається, і текст читається зліва направо.      

        Рельєфно-крапковий шрифт за системою Брайля є єдиним способом для рано осліплих людей навчитися писати та читати, тому одним із важливих завдань є переклад художньої літератури, публіцистики чи наукових праць на мову Брайля. У 1837 році рельєфно-крапковою мовою була надрукована перша книга під назвою «Коротка історія Франції». З того часу абетка Брайля вважається найбільш досконалим способом комунікації людей із проблемами зору.

Шрифт Брайля адаптований під безліч мов світу, на ньому надруковано тисячі книг у різних країнах.

        Раніше незрячим пропонували використовувати й інші шрифти, однак саме шрифт Брайля виявився найбільш универсальним.

Це були і шрифти Лезюера, Клейна, Муна. Але вони були недосконалі і незрячій людині було значно важче по них орієнтуватись. А шрифт Брайля став більш підходящим – він універсальний для незрячих. І хоч він був винайдений ще в ХІХ столітті – він актуальний і зараз.

        Згідно зі статистичними даними, більше половини осліплих людей могли б уникнути цього, якби заздалегідь звернулися за кваліфікованою допомогою. У всьому світі, приблизно 180 мільйонів людей страждають на серйозні захворювання очей і мають інвалідність.

         Для того, щоб на довгі роки зберегти здорові очі, виконуйте нескладну гімнастику, ведіть здоровий спосіб життя, відмовтеся від шкідливих звичок, особливо куріння та зловживання алкоголем, правильно харчуйтесь, проводьте більше часу на свіжому повітрі, контролюйте рівень артеріального тиску, захищайте свої очі від прямого дії сонячного світла. І обов’язково щороку відвідуйте офтальмолога для профілактики.

        Фахівці зазначають, що для здоров’я органів зору дітей жодних профілактичних заходів, окрім обмеження смартфона, телевізора та комп’ютера, немає. Чим пізніше маленька дитина дізнається, що це таке, тим краще. Застосовувати якісь вітаміни для очей у маленькому віці недоцільно, гімнастику для очей маленькі діти теж не зроблять. Основне завдання батьків – це регулярне спостереження за зоровим навантаженням дитини. Не давайте дітям гаджети!

Людина повинна дбайливоставитися до безцінного дару природизору і берегтийого.

Шість маленьких точоквідкрилиновіможливості людям, яківтратилизір.

Шрифт Брайля, використовуванийниніприпередачізнань у всіхгалузяхдіяльності, продовжуєсправнослужити людям.