Ви зараз переглядаєте 5 жовтня – Всесвітній день боротьби з менінгітом

5 жовтня – Всесвітній день боротьби з менінгітом

  • Категорія запису:Новини

Менінгіт – це важке захворювання (запалення оболонок головного і спинного мозку) з високою летальністю, котре може викликати серйозні довгострокові ускладнення, залишається однією з серйозних проблем охорони здоров’я у світі. Менінгіт може призводити до смерті й вимагає негайного надання медичної допомоги, може вражати людей будь-якого віку.

За словами лікаря-невролога інсультного відділення з ліжками загальної неврології КНП “Міська лікарня №9” ЗМР Сергія Васильовича Третьякова, ричиною захворювання зазвичай є інфекція. Більшість інфекцій може передаватися від людини до людини. Збудниками захворювання можуть бути кілька видів бактерій, вірусів, грибків та паразитів. Шлях передачі збудника дуже простий — повітряно-краплинний, тобто зараження відбувається при кашлі, чханні, розмові, поцілунках.

У невеликій кількості випадків менінгіт виникає внаслідок тілесних ушкоджень, онкологічних захворювань та застосування лікарських препаратів

«Найбільш поширеним небезпечним видом цього захворювання є бактеріальний менінгіт, який може призвести до смерті протягом доби», – каже лікар-невролог.

Основними ознаками менінгіту є:
– сильний головний біль( відмінна особливість головного болю при менінгіті – це її виняткова сила), він часто супроводжується нудотою та блюванням, може посилюватися при впливі світла та звуку;
– млявість;
– підвищення температури тіла до 40 ° С, котра практично не збивається звичайними жарознижувальними засобами, але на температуру орієнтуватися не варто, вона може бути і 37, і 40 – це індивідуально;
– блювота, що не приносить полегшення;
– ригідність потиличних м’язів (спробуйте лежачому на спині хворому притиснути підборіддя до грудей – зробити це дуже важко, а найчастіше просто неможливо);
– хворі намагаються лежати на боці, підібгавши ноги і відкинувши голову назад;
– у першу добу захворювання з’являється висипання у вигляді рожевих плям розміром від 5 до 20 мм, на животі, гомілках, сідницях, п’ятах; у малюків до року можливе набухання джерельця.

Від захворювання на менінгіт (менінгоенцефаліт) не застрахований ніхто!

У зв’язку з неспецифічністю симптомів менінгококової інфекції навіть досвідчені лікарі можуть помилятися у діагнозі. Тому якщо при огляді лікар вирішив, що висока лихоманка та інтоксикація обумовлена іншою інфекцією, слід ретельно контролювати стан хворого, і оглядати тіло на предмет висипань.

Раннім важким ускладненням менінгіту є інфекційно-токсичний шок, під час котрого смерть настає у 70% випадків.

Наслідки бактеріального менінгіту можуть містити глухоту, параліч, епілептичні напади.

«Вакцинопрофілактика є одним із основних способів захистити себе від захворювання. Вона може бути здійснена як у плановому порядку відповідно до календаря профілактичних щеплень, так і як екстрений захід, наприклад, якщо людина була в контакті з хворим на менінгококову інфекцію», – пояснює Сергій Третьяков.

Також для того, щоб уберегти себе від інфекції, необхідно: своєчасно санувати вогнища хронічної інфекції;
– уникати переохолодження, контакту з людьми, хворими на інфекційні захворювання; дотримуватись правил гігієни;
– у розпал епідемій не відвідувати місця масових скупчень людей; дотримуватись режиму дня, повноцінно та збалансовано харчуватися.

«Ставтеся серйозно до свого здоров’я та здоров’я своїх близьких. При перших симптомах менінгіту негайно звертайтеся до лікаря!», – сказав лікар-невролог.

Ще раз повторимося – менінгіт є невідкладним станом. Хворих на менінгіт необхідно госпіталізувати якнайшвидше. Чим раніше буде розпочато адекватне лікування, тим більше шансів у хворого на повне одужання

ПАМ’ЯТАЙТЕ! У разі виникнення симптомів менінгіту в жодному разі не можна займатися самолікуванням. Захворювання може розвиватися стрімко та правильну об’єктивну оцінку стану хворого, особливо дитини перших місяців життя, може дати лише лікар!