Малярія – інфекційне паразитарне захворювання, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів. Основними симптомами хвороби є приступи лихоманки, сильний озноб і потовиділення, головний біль, а також збільшення печінки, селезінки та анемія.
Україна належить до країн вільних від малярії, тобто реєструються поодинокі випадки завізної малярії. Однак з розвитком туризму можливе зараження малярією під час подорожі в країни, ендемічні (властиві даній місцевості) по малярії.
Профілактика – основний напрямок у боротьбі з малярією. Тому слід пам’ятати: перед поїздкою в країни, ендемічні з малярії, необхідно проконсультуватись з лікарем-інфекціоністом у поліклініці за місцем проживання з метою призначення хіміопрофілактики. Окрім цього, необхідно подбати про захист від укусів комарів, враховуючи періоди їх нападу на людину: увечері, в сутінках, вранці – перед сходом сонця. У цей період слід одягати вбрання, яке закривало б відкриті частини тіла та використовувати засоби, що відлякують комарів (репеленти). Якщо в приміщення залетіли комарі, то їх знищують електрофумігаторами, інсектицидними аерозолями тощо.
Тому всім, хто впродовж останнього року-двох перебував в тропіках (для нашого краю особливо поширені Туреччина, Єгипет, Туніс та ін., насамперед країни Африканського континенту, до речі перелік таких країн є в кожному територіальному закладі ДУ “Запорізький обласний лабораторний центр МОЗ України” та зобов’язані мати туристичні фірми), при будь-якому захворюванні з найменшим підвищенням температури тіла слід негайно звернутись до лікаря, незалежно від попередніх показників дослідження крові на малярію, оскільки надзвичайно важливо розпочати лікування в перші години захворювання, аби не закінчилось трагічно.
Слід пам’ ятати , що захворювання легше попередити, ніж лікувати!