Зима прекрасна пора року для відпочинку та розваг, але разом з цим зростає і кількість звернень до медичних закладів з приводу травм, отриманих на вулиці. Найбільш поширені травми – переломи кінцівок – виникають через те, що падаючи, людина інстинктивно виставляє вперед руку або ногу і обрушується на неї всією вагою тіла.
У жінок цьому сприяє
також носіння взуття на високих підборах. Люди похилого віку, через вікові особливості скелета (крихкість кісток, менша еластичність зв’язок і м’язів), нерідко отримують дуже серйозні пошкодження (переломи хребта і шийки стегна).
Ось кілька порад:
Якщо відчуваєте, що падаєте, постарайтеся присісти – так зменшиться висота, з якої ви падаєте. Крім того, в момент падіння потрібно згрупуватися – притягніть підборіддя до грудей, приберіть
кисті рук до живота, притисніть лікті до боків.
Постарайтеся висунути плечі вперед і тримайте ноги разом. Якщо послизнувшись, ви втратили рівновагу, ні в якому разі не приземляйтеся на випрямлені руки! Постарайтеся згрупуватися і зробити поворот в сторону, так, щоб удар прийшовся в бічну поверхню падаючого тулуба. Так ви убезпечите хребет, таз і кінцівки.
Якщо ви падаєте на спину – притисніть підборіддя до грудей, а руки розкиньте якомога ширше. Це убезпечить вас від черепно-мозкової травми.
Якщо падаєте зі слизьких сходів, дуже важливо захистити обличчя і голову: постарайтеся прикрити їх руками. Не намагайтеся загальмувати падіння, виставляючи руки і ноги – це тільки збільшить кількість переломів.
І ще:
Носити взуття бажано на плоскій підошві з великої ребристістю або на низькому квадратному каблуці. В ожеледицю ходити потрібно по-особливому – як би трохи ковзаючи, немов на маленьких лижах. Йти бажано якомога повільніше. Пам’ятайте, чим швидше крок, тим більше ризик впасти.
При отриманні травми необхідно викликати бригаду швидкої медичної допомоги або при можливості самостійно звернутися до найближчого медичного закладу. Самостійно або за допомогою оточуючих створити умови нерухомості для пошкодженої кінцівки при
допомогою підручних засобів. Обійтися без консультації лікаря можна тільки в разі легкого удару, за винятком удару голови. Досить до хворого місця прикласти холод і обробити місце забиття маззю або гелем, що розсмоктує синці.
Отже, основний спосіб профілактики травм взимку – це обачність і обережність при пересуванні по тротуарах і доріжках, пішохідних переходах на бруківці, особливо при наявності снігових заметів та ожеледиці.
Важливо правильно, відповідно до погодних умов, підібрати одяг і взуття. Дотримуватись правил безпечної поведінки при занятті зимовими видами спорту та іграми, не залишати дітей без нагляду.