Ви зараз переглядаєте Всесвітній день профілактики захворювань щитовидної залози

Всесвітній день профілактики захворювань щитовидної залози

  • Категорія запису:Новини

  Навіть найбільш цілеспрямована і організована людина знаходиться під владою гормонів. Хоч як би намагалися психологи переконати нас, що в основі нашої життєвої активності та настрою лежить вміння управляти своїми бажаннями і емоціями, не можна недооцінювати роль фізичного здоров’я у відчутті загального благополуччя. Наочний приклад – порушення в роботі щитовидної залози, які здатні вибити з колії звичного життя і чоловіка, і жінку – незалежно від професії, способу життя і віку.

          Тому так важливо знати про те, як влаштований цей орган і які перші ознаки найбільш відомих захворювань щитовидки.

Захворювання, що виникають при порушенні роботи щитовидної залози

          Щитовидна залоза – складний механізм, тому найменші порушення в його роботі можуть проявлятися різноманітними симптомами, які маскуються під інші відомі хвороби – кардіологічні, неврологічні, гастроентерологічні. Однак можна позначити найпоширеніші порушення роботи щитовидки, з якими часто стикаються в роботі лікарі-ендокринологи:

Тиреотоксикоз

Якщо з певних причин щитовидна залоза дуже активно починає синтезувати Т3 і Т4, у людини виникає тиреотоксикоз (надлишок гормонів). Він проявляється прискореним обміном речовин – пацієнт втрачає сон, худне, потіє, хвилюється, скаржиться на різкі перепади настрою, запаморочення і слабкість. Згодом, якщо тиреотоксикоз не лікувати, він призводить до вельми характерному для захворювань щитовидної залози симптому: екзофтальм (витрішкуватість). Найчастіше в основі цього стану лежить дифузний токсичний зоб (Базедова хвороба) – аутоімунне захворювання, при якому тканини щитовидної залози починають безконтрольно синтезувати гормони. У жінок ця патологія спостерігається набагато частіше, ніж у чоловіків.

Гіпотиреоз

Зворотна ситуація відбувається, коли гормонів щитовидки синтезується дуже мало. В результаті обмін речовин у людини сповільнюється, він стає млявим, сонливим, загальмованим.

Навколишні відзначають, що пацієнт гладшає, а обличчя його стає одутлим – місяцеподібним. Помітним ознакою недуги є випадання волосся з зовнішніх куточків брів. Причиною гіпотиреозу може стати як окреме захворювання – наприклад, ендемічний зоб або хронічне запалення залози, – так і неправильне лікування тиреотоксикозу.

Еутіероз

Але і нормальний вміст гормонів щитовидної залози в аналізі – ще не привід розслаблятися. У деяких випадках таке «благополуччя» може бути всього лише короткостроковим станом між гіпертиреозом і гіпотиреозом або – навпаки. До того ж, деякі смертельно небезпечні новоутворення щитовидної залози можуть виникати на тлі збереження її функції. Тому навіть у випадках, коли зовнішні і внутрішні симптоми не отримують обгрунтування за результатами лабораторної діагностики, важливо пройти повне обстеження і виключити серйозну патологію до того, коли хвороба перейде в запущену стадію.

Профілактика захворювань щитовидної залози

Керувати роботою щитовидної залози ми, звичайно, не в силах. Але – варто вжити всіх необхідних заходів, щоб звести до мінімуму порушення її функцій.

Відмова від куріння, регулярні профілактичні огляди у ендокринолога, вживання багатих йодом продуктів (морська капуста, морепродукти, йодована сіль) і дотримання режиму дня знизять ймовірність того, що вам коли-небудь доведеться спостерігатися у лікаря з проблемами щитовидки.