Ви зараз переглядаєте 10 травня – Всесвітній день обізнаності щодо системного червоного вовчаку

10 травня – Всесвітній день обізнаності щодо системного червоного вовчаку

  Системний червоний вовчак (ВКВ) – це хронічне захворювання аутоімунної природи. Аутоімунне означає, що організм починає виробляти антитіла у відповідь на це захворювання і при цьому починає вражати інші органи та тканини. Найчастіше – шкіру, нирки, легені, серце, судини. Організм починає працювати проти себе, знищувати себе.

        Червоний вовчак – захворювання  досить рідкісне, за світовою статистикою, воно вражає 50 осіб на 100 тисяч населення та  -переважно молодих жінок від 20 до 40 років. У цій категорії пацієнтів хвороба зустрічається на 80% частіше, ніж у чоловіків.

Причини червоногововчаку у дорослих:

       Чому виникає це захворювання, наука не з’ясувала досі.

       Найчастіше червоний вовчак у дорослих викликають генетичні причини, але це може бути і гормональний збій, і перенесена інфекція. Найчастіший фактор – 犀利士 довкілля, що відзначається медичною статистикою – надмірне отримання сонячного ультрафіолету.

Ризик розвитку хвороби пов’язаний з тим, наскільки ви захищені від сонця. Якщо не скористатися сонцезахисними кремами під час відпочинку в спекотні  дні, то можливість зіткнутися з ВКВ значно зростає.         

         Симптомичервоногововчаку у дорослих:

         Розпізнати червоний вовчак у дорослих непросто, тому що її симптоми характерні для різних захворювань.

У 60-70% випадків відзначається «класичний» висип на щоках у формі метелика, який обрисами нагадує вовчі укуси, звідси, до речі, і з’явилася назва «червоний вовчак». Також на руках і тулубі у багатьох пацієнтів виявляються товсті червоні лускаті плями, які в подальшому можуть призвести до атрофії шкіри обличчя, кінцівок та тулуба.

        Інший частий і типовий для червоного вовчаку симптом – біль у суглобах. На відміну від артритів, коли уражається один суглоб, на який, наприклад, припадає велике навантаження, для аутоімунного захворювання типу вовчаку характерно симетричне ураження суглобів, частіше колінних. Але це можуть бути будь-які інші.

         Початок хвороби часто супроводжується високою температурою, лихоманка може бути до 40°, тому червоний вовчак у дорослих спочатку можна прийняти за ГРВІ. З’являються характерні для загального запалення симптоми інтоксикації: головний біль, загальне нездужання, запалення лімфовузлів. Один із класичних симптомів вовчаку – це враження нирок. Нирки втрачають свою пропускну фільтруючу функцію, організм втрачає багато білка, і цей механізм призводить до появи набряків.

         Таким чином, основнісимптомичервоногововчаку у дорослихце:

• висип у формі метелика на щоках;

• біль у суглобах, зазвичай симетричних;

• температура, біль голови, нездужання;

• набряки через ураження нирок.

Лікуваннячервоногововчаку у дорослих:

          Досі наука не придумала засоби, що дали б повне одужання від системного червоного вовчаку. Завдання лікарів – швидко зняти гострий стан, домогтися ремісії і далі підтримувати стабільний стан організму, при якому людина може прожити до глибокої старості.

          Лікування червоного вовчаку у дорослих має на увазі, по-перше, зведення до мінімуму вплив провокуючих факторів, наприклад, сонячних променів. По-друге, пацієнти з червоним вовчаком отримують обов’язкове медикаментозне лікування.

Діагностика:

          Запідозрити та підтвердити червоний вовчак у дорослих буває нелегко. Половина успіху залежить від того, наскільки повний анамнез вдасться зібрати лікарю, чи проговорить він із пацієнтом усі фактори, здатні спровокувати ВКВ. Якщо такі фактори мали місце, підтвердити побоювання лікаря допоможуть спеціальні тести, вони дозволяють діагностувати вовчак з ймовірністю до 90%.

Для лікування системного червоного вовчаку у дорослих використовуються в основному чотири групи препаратів:

• гормони;

• цитостатики – при тяжких формах захворювання;

• нестероїдні протизапальні препарати;

• Гідроксихлорохін – при легкому та середньому ступені захворювання.

Профілактика червоного вовчаку у дорослих: оскільки немає єдиної відповіді на питання, що викликає ВКВ, немає і універсального рецепту профілактики цієї недуги. Але до групи ризику по захворюванню входять ті, хто любить проводити багато часу на сонці без відповідного захисту, а також вагітні жінки та ті, хто переривав вагітність, а також люди, чиї близькі родичі страждають від системного червоного вовчаку.

Їм варто замислитися про профілактику хвороби заздалегідь, особливо якщо у них відзначається стійка лейкопенія (нестача лейкоцитів), підвищена швидкість осідання еритроцитів тощо.

Хто в групіризику щодо розвитку червоного вовчаку?

          Крім тих, хто любить проводити багато часу на сонці без відповідного захисту, а також вагітних жінок та тих, хто переривав вагітність, до групи ризику входять люди, чиї близькі родичі страждають від системного червоного вовчаку. Їм варто замислитися про профілактику хвороби заздалегідь, особливо якщо у них відзначається стійка лейкопенія (нестача лейкоцитів), підвищена швидкість осідання еритроцитів тощо.

Чим небезпечнийчервонийвовчак:

           Системний червоний вовчак небезпечний тим, що може призвести до розвитку серцевої, ниркової, печінкової недостатності. Все це може протікати дуже швидко, навіть блискавично. І тут дуже важливо правильно поставити діагноз і якнайшвидше розпочати правильне лікування, щоб уникнути розвитку ускладнень. 

          Звернутися до лікаря слід у тому випадку, якщо ви помітили висип на обличчі в області вилиць і носа у формі «метелика», якщо відчули біль у суглобах, найчастіше в суглобах кистей, гомілкостопа, в колінах. Якщо до цих тривожних «дзвіночків» додаються температура та загальне нездужання, а також набряки, варто негайно звернутися до лікаря. Чим швидше буде поставлено правильний діагноз, тим меншим буде ризик розвитку небезпечних ускладнень.

Якіможуть бути ускладнення при червономувовчаку:

          При червоному вовчаку уражаються, як правило, серцево-судинна система, розвиваються перикардит, міокардит, ендокардит. Страждають органи травлення, розвивається нефротичний синдром із нирковою недостатністю та артеріальною гіпертонією. Під удар може потрапити нервова система.

Головна профілактикаце регулярна диспансеризація та уважнеставлення до свогоздоров’я. У такому разізахворюванняможна буде діагностувати на ранніхстадіях та не допустити ураганного розвиткуускладнень.