Ви зараз переглядаєте ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ ХОЗЛ

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ПРОТИ ХОЗЛ

  • Категорія запису:Новини

Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) заснований Глобальною ініціативою по боротьбі проти ХОЗЛ і проводиться в усьому світі щорічно 17 листопада.

Хронічні обструктивні захворювання легень – повільно прогресуюча хвороба дихальних шляхів, яка викликає погіршення функції легень. Відповідно до даних Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), нині 210 мільйонів осіб є хворими на ХОЗЛ, а щороку ХОЗЛ убиває понад 2,8 мільйона людей. За різними оцінками, в Україні від ХОЗЛ потерпає щонайменше 4% населення, а близько 2% смертей українців зумовлено цією хворобою.

Для ХОЗЛ характерні стійкі респіраторні симптоми та обмеження прохідності дихальних шляхів через патологічні зміни у них та/чи ураження альвеол, що зазвичай спричинені значним негативним впливом шкідливих частинок або газів. Захворювання істотно обмежує нормальне життя пацієнта через кашель, постійну задишку, що прогресує, та виділення мокротиння, розвивається повільно і зазвичай проявляється у людей старше 40–50 років.

Причини ХОЗЛ

Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті куріння тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів недуга прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить.

До інших найпоширеніших факторів ризику належать:

  • забруднення атмосферного повітря;
  • забруднення повітря в житлових приміщеннях (наприклад, унаслідок використання твердого палива для приготування їжі та обігріву);
  • наявність пилу, диму і випарів хімічних речовин на робочих місцях.

У деяких випадках ХОЗЛ пов’язано із генетичними чинниками,

гіперчутливістю  дихальних шляхів, невідповідним розвитком легень у дитячому віці, тривалим захворюванням на астму.

За наявності факторів ризику ХОЗЛ треба запідозрити у кожної людини. Рентгенологічне дослідження не показує патологічних змін у легенях. Тому найінформативнішим показником для оцінки важкості обструкції та прогресування ХОЗЛ є спірографічне дослідження функції зовнішнього дихання.

ХОЗЛ є одним із найбільш поширених  захворювань, якому зазвичай можна запобігти і яке можна лікувати.

        Лише цілковита відмова від куріння, здоровий спосіб життя, раціональне харчування , щеплення  від грипу та пневмококової  інфекції (особливо у віці після 65 років та за наявності важких супутніх патологій), ефективне лікування дозволить боротися з симптомами хвороби, поліпшити якість життя і уповільнити процес прогресування захворювання.