Щорічно у світі діагностується понад 232 000 нових випадків захворювання на меланому. Це злоякісна пухлина шкіри, яка дуже швидко дає метастази і здатна призвести до смерті буквально за кілька місяців. У сукупності пацієнтів з різними видами раку шкіри набагато більше, ніж пацієнток зі злоякісними пухлинами молочної залози.
Меланома – злоякісна пухлина шкіри, слизових, очей, що розвивається з меланоцитів – пігментних клітин, які відповідають за вироблення меланіну і у великій кількості накопичуються у родимках.
«Під впливом ультрафіолетового випромінювання меланоцити здатні переродитися на злоякісні клітини. Родимки є на тілі кожної людини. Зміна родимок – перший сигнал про можливе переродження клітин. Родимки є на тілі кожної людини», – розповідає завідувачка хірургічним відділенням №1 (поліклініки) Софія Йосифівна Ведмедь.
Симптоми переродження родимок:
– асиметрія – якщо умовно розділити родимку навпіл, половини виявляться нерівномірними
– край – у хворої родимки з’являються нерівності або зазубринки
– забарвлення – у родимок, що перероджуються, з’являються кольорові вкраплення: сірі, білі, чорні, червоні, темно-коричневі
– кровоточивість – на поверхні небезпечної родимки виникає кров’яниста (геморагічна) скоринка, що кровоточить
– розмір – ризик переродження тим вищий, що більший розмір родимки. Але й багато дрібних родимок збільшують небезпеку переродження однієї з них.
При зміні розмірів, кольору, форми, країв родимки – негайно звертатись до лікаря!
Меланома може виглядати, як подряпина або синяк, який вперто не бажає проходити, або як плямочка під нігтем на пальцях рук або ніг .
«Меланома розповсюджується через лімфу і кров майже в усі органи. Зазвичай метастази меланоми з’являються протягом першого року від початку захворювання. Метастази спочатку поширюються в лімфатичні вузли, пізніше – в легені, печінку, кістки, головний мозок», – каже лікарка-онколог вищої категорії із 50-річним стажем роботи Софія Йосипівна Ведмедь.
Аби попередити розвиток меланоми:
– уникайте сонячних опіків шкіри – застосовуйте захисні креми
– уникайте травмування шкіри в ділянці родимок
– не можна заклеювати родимки пластиром
– уникайте контакту шкіри в ділянці родимок із хімічними подразниками
– регулярно оглядайте шкіру та своєчасно звертайтесь до лікаря при будь-яких змінах
ПАМ’ЯТАЙТЕ: що тільки рання та своєчасна діагностика дозволить провести радикальне лікування та повністю позбавить від цього грізного онкологічного захворювання!